IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

След почти 100-годишно прекъсване Лондон отново с магазин за Fabergé

Най-скъпият предмет, който се предлага там, е пръстен, украсен с десетки различни скъпоценни камъни, който струва 1,78 млн. лири

10:37 | 23.11.11 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Фаберже е известен най-вече с легендарните си яйца. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Фаберже е известен най-вече с легендарните си яйца. Снимка: Ройтерс

В центъра на британската столица след почти 100-годишно прекъсване отново отвори врати магазин с ювелирни изделия на марката Fabergé, съобщи ИТАР-ТАСС.

Най-евтиното от предлаганите в него бижута са обеци на стойност 4200 британски лири, или 6500 долара. А най-скъпото е пръстен, украсен с десетки различни скъпоценни камъни, който струва 1,78 млн. лири (2,8 млн. долара).

Най-голям интерес сред посетителите предизвиква колекцията висулки с формата на легендарните яйца на Фаберже. При изпълнението им са използвани мотиви на оригиналните изделия, сътворени по поръчка на руското императорско семейство. Стойността на една висулка е 62 800 лири, или над 98 000 долара.

Не е изключено в близо бъдеще в магазините на Fabergé в Лондон и в Женева да се появят великденски яйца, подобни на тези, които е създал Карл Густавович Фаберже. По думите на Катарина Флор, изпълнителен директор на фирмата Fabergé Limited, чиито са правата върху прочутата търговска марка, една от основните задачи на компанията е да възстанови наследството на прочутия бижутер.

През 2009 г. с участието на правнучките на ювелира Татяна и Сара Фаберже френският дизайнер на бижута Фредерик Заави е разработил колекция с украшения, които продължават традициите на дома.

Прочутият магазин Fabergé в Лондон е открит на Бонд стрийт през 1903 г. Той се е намирал само на неколкостотин метра от сегашния магазин. Тогава популярността на руския ювелир достига връхната си точка. Негови произведения колекционират крал Едуард Седми и съпругата му Александра Датска. Традицията продължават и техните потомци.

През различните години с уникати на Фаберже са се сдобивали още кралица Елизабет Втора и принц Филип. Сега в колекцията им има 4 великденски яйца на Фаберже, без да се смятат други образци на приложното изкуство със същата марка.

През 1915 г., по време на Първата световна война Карл Фаберже решава да спре работата на лондонския си филиал. Парите са изтеглени от чужди банки и препратени в руски, а фирмата започва да приема поръчки за армията.

През 1918 г., след Октомврийската революция ателиетата и магазините на Фаберже са национализирани, самият бижутер напуска страната със семейството си и след по-малко от три години умира в Лозана. Потомците на Карл Фаберже правят опит да възродят дейността му, но не постигат успех. 

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:30 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още