IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България е на второ място в Европа по ресурси на минерална вода

Едва 6% от находищата са добре проучени

12:28 | 23.08.18 г. 6
<p>
	<em>Гейзерът в Сапарева баня. Снимка: общината</em></p>

Гейзерът в Сапарева баня. Снимка: общината

България е на второ място в Европа след Исландия по ресурси на натурална минерална и изворна вода с естествен произход, уникален състав и питейни качества. Освен с красивата си природа, вкусна храна и вино, страната ни от векове е известна с високите качества на своите води, които са подходящи както за профилактика на различни заболявания, лечебни и спа-процедури, така и за ежедневна консумация.

Най-значимите водоизточници с доказани характеристики на минералните води са около 500 на брой, хиляди са и находищата на натурални изворни води. България има по-голям брой естествени източници на квадратен километър площ от доста по-големи от нея страни като Италия, Испания, Англия и Франция, съобщават от Inforaffiti.

По думите на проф. д-р Костадин Щерев страната ни е изключително богата на подземни минерални води. Според него, ако се сумира общият дебит на подземните минерални извори в България, той би могъл да надхвърли количеството на всички бутилирани води в света. Общият годишен обем на запасите на минерални води у нас, които могат да бъдат използвани, е над 100 млн. кубични метра, но едва 6% от тези находища са добре проучени.

Към момента общият брой на регистрираните находища в страната е 146. Тези, които са предоставени за бутилиране, са 15, от които 14 се използват ефективно. Капацитетът на находищата е 4185 литра в секунда или около 132 милиарда литра годишно – дебит, който в пъти надвишава средногодишното потребление на бутилирани води в света, равняваващ се на около 45 милиарда литра. 

От огромното богатство на води в страната обаче реално се използват едва 30%. Останалият ресурс остава свободен, вместо да се оползотвори с цел ръст на индустрията и туризма.

Наред със своите балнеологични и лечебни свойства българските води са изключително интересни като състав и предпочитани заради питейните им качества. По своята физико-химична характеристика в България практически са застъпени почти всички познати в природата води. Формирани в продължение на векове, те са специфични за региона, от който произлизат – например Родопите, Стара планина, Рила, Пирин, като от древността до днес са  използвани за лечение на многобройни заболявания.

Около 15 до 30% от въглеродните емисии, които бутилиращата индустрия в Европа генерира, се дължат на транспорта и доставките на вода на дълги разстояния.

Делът на произведените в България бутилирани води за първото полугодие на 2018 г. е над 99%.

Редица търговски обекти като ресторанти и заведения предлагат и вносни марки от Италия, Франция, Македония и Сърбия.

Nahodishta Nahodishta

В публикацията са използвани данни на Европейската федерация на бутилираните води (EFBW); проф. Костадин Щерев, „Атлас на геотермалните ресурси на Европа“; „Минералните води на България“ с автори инж. Лилия Владева, инж. Милчо Бошев;  Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България; Nielsen България.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:26 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 7 rate down comment 0
Ivel
преди 5 години
При малко повече находчивост можем да живеем от туризъм около тази вода, всеки пенсионер би погрял кокалите в топличка вода. А тя се излива в реката, отидете в с. Баня до Банско, там топлата вода блика през три двора, много от източниците просто се изливат в реката. Има огромни дебити, а на тази карта даже не е отразено това място.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 1
toto 2
преди 5 години
На времето ни набиваха в главите още от училище ,че България е бедна откъм природни ресурси :((
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 0
edimi
преди 5 години
Минералната вода все пак се използва и за други цели, освен питейни. Това че, БГ има това съкровище и то се прахосва е друг въпрос. И това не е случайно безхаберие, вЕрвайте. И те така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 1
zelka007
преди 5 години
леко е подвеждаща дописката . че ги има изворите - има ги . ама че стават всичките за пиене , вече е далече от истината . някой стават - други имат такава минерализация че ще ви се изправят косите :))) . на трети вкусовите качества са направо ужасни , е който е пил "Водица" например . а и отделно ама хич не са полезни за ежедневна употреба . а изчистването на водата от минералите не е лесна работа ... а веднъж изчистена вече не е минерална вода , а си е обикновенна вода . и в тоя ред на мисли що да се пъне някой да пълни бутилки със специално обработена вода , като може да ги пълни с обикновенна изворна вода :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 20 rate down comment 3
michaelis12
преди 5 години
тва не пречи на наще маллоумници да напраят шише 0.5л. с минерална вода на летището да струа 5 леа и по скъпо от минералната вода в Дубай която на тяхното летище струа левче, а доколкот знам чаллмите живеят у пустинята и там немат минерални извори .... Също и водата за потребленията е по скъпа от тая в Швабия и Австрия което си е еббаси парадоска щот на онея икономиките са 60 пъти по големи от наща .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 1
mapto
преди 5 години
Награда за най-безмислено изречение писано днес: ...България има по-голям брой естествени източници на квадратен километър площ от доста по-големи от нея страни като...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още