Колумбийските производители на кафе настояват за увеличаване на международните цени, които според тях са под производствените, предаде Франс прес. Проблемът засяга 3 милиона души в латиноамериканската страна, които живеят отглеждайки културата.
Кафепроизводителите отбелязват, че референтната цена за кафе арабика, на което страната е основният световен производител, продължава да спада от 23 месеца. Колумбийското кафе е с мек балансиран шоколадов или карамелен привкус и с лека киселина.
"Това е непоносима ситуация за страните производителки, за производителите и семействата им и за всички, които имат търговски отношения с тях", каза пред Франс прес Оскар Гутиерес, изпълнителен директор на асоциацията Достойнство за колумбийското земеделие (DAC).
Професионалната асоциация, която бе създадена през 2013 година в защита на земеделците, изпрати вчера писмо до председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер чрез посолството на ЕС в Богота, за да го предупреди за "кризата" в сектора.
В писмото се посочва, че кафепроизводителите "работят на загуба" при цена 23 долара за чувал кафе (около 11,3 килограма), който се продава за 25 долара в Ню Йорк.
Членове на асоциацията се събраха вчера пред централата на ЕС в Богота, за да може "възмущението" им да достигне до участниците в Световната асамблея на Международната организация на кафето, която се провежда в Лондон от 17 до 21 септември.
Според Колумбийската национална федерация на кафепроизводителите цената на кафеените зърна се е понижила от 1,6 долара за килограм през 2016 година до 95,45 цента в края на миналата седмица.
"Ако цените бяха като тези, които се плащаха на производителите за килограм кафе през 1984 година, сега трябваше да са между 2,9 и 3,4 долара за килограм на световния пазар", се посочва в комюнике на асоциацията Достойнство за колумбийското земеделие.
От години секторът се оплаква от кризата, която засяга над 25 милиона семейства в 60 страни производителки на кафе.
Пазарът на кафе генерира всяка година около 200 милиарда долара оборот в света, а производителите получават едва 10 от него, посочва Националната федерация на кафепроизводителите.
В Колумбия, която е третият производител на кафе в света след Бразилия и Виетнам, над 540 000 семейства се занимават с производството на кафе, като доходите на 3 милиона души зависят от този сектор.
Кафето е сред основните продукти за износ на страната след петрола и минералите.
/БТА/