IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия е задминала Саудитска Арабия като най-голям доставчик на петрол за Китай

Руските доставки се увеличават с 24% спрямо 2015 г.

16:13 | 23.01.17 г. 2
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

През миналата година Русия е задминала за първи път Саудитска Арабия като най-голям доставчик на петрол за Китай на фона на продължаващата битка за пазарен дял от най-големия енергиен пазар в света, съобщава Bloomberg.

Русия е увеличила доставките на суров петрол към азиатската страна с 24% спрямо 2015 г. до 1,05 млн. барела петрол на ден, сочат данни, представени от китайските митници. Саудитска Арабия е на второ място с 1,02 млн. барела на ден, почти без промяна спрямо предходната година.

Русия се бори със Саудитска Арабия за водеща роля на китайския пазар на фона на усилията на петролните производители да защитят пазарния във време на пренасищане на пазара.

Китайското търсене се разглежда като ключово за устойчивото възстановяване на цените, които вече се покачват след най-лошия им срив заради намаляването на добива от големите страни производителки. Миналата година Китай е купувала суровината с най-бързия темп от 2010 г. вследствие на все по-голям интерес от частните рафинерии.

„Саудитците винаги са доминирали като най-голям доставчик в Китай“, казва Ейми Сун, анализатор в базираната в Шанхай консултантска компания ICIS-China. “Засиленият внос от Русия може да бъде обоснован най-вече с нарастващото търсене от частните рафинерии и стратегическите покупки на резерви“, допълва тя.

Близкото местоположение на пристанище Козмино, откъдето Русия доставя сибирски суров петрол, до Циндао, откъдето рафинериите обикновено получават доставките си, е спомогнало да се увеличи товара, след като рафинериите получиха позволение да използват международен петрол през 2015 г.

„Предвид очакванията вносът за частните рафинерии да продължава да се увеличава през 2017 г. и предвижданото разширяване на китайско-руския тръбопровод до края на годината, Русия вероятно цели да остане лидер и тази година“, казва Сун.

Ангола е третият по големина доставчик през 2016 г. с около 875 хил. барела на ден, което е с 13% повече от предишната година, показват данните. Общият внос от суров петрол в Китай се е увеличил с 13,6% през миналата година, сочат още данните на китайските митници.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:45 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 5 rate down comment 3
michaelis12
преди 7 години
фалираа горките, кво да ги прайш, а виде ли как щели да дигат пенсиите на пенсионерите, е ние поне "неаме пенсионери" при нас за тва не ги дигат .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 7 години
Мда, а това, че от две години на другаря Си му порасна гърбица, за да се адаптира към скромния ръст на Путин, та да могат да си шепнат на ушенце, когато са заедно, нема никаква връзка... Според брейнстормърите от групата на Смарти тук, Китай само се забавлява и унижава Русия, за да си я хапне с по-голям кеф, когато изгради общото си бъдеще с братските САЩ... хихи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още