Индустрията за добив на природен газ може да се окаже своят най-голям враг.
Повечето ръководители в енергийния сектор подценяват това, което могат да направят за намаляване на вредните емисии по време на добива и транспортирането на природен газ, показва проучване на енергийната компания Energy Institute.
Според изследването, цитирано от Bloomberg, производителите могат да намалят парниковите газове със 75%, като просто усъвършенстват процеса на получаване на гориво, което се състои основнo от метан. От Energy Institute посочват също, че половината от това съкращение може да бъде постигнато без нетни загуби за производителите.
Метанът, който е основен компонент на природния газ, изтича в атмосферата в различни етапи от добива и транспортирането му. Задържайки повече топлина от въглеродния диоксид, той е и един от потенциалните причинители на глобално затопляне.
„Прилагането само на тези мерки, които се изплащат, генерирайки приходи от метана, ще има същото дългосрочно влияние върху облекчаването на глобалното затопляне, както незабавното закриване на всички съществуващи електроцентрали на въглища в Китай“, коментира анализаторът Кристоф Макглейд от Международната агенция по енергетика, който участва в изготвянето на доклада.
От данните става ясно, че две трети от всички 189 участници в проучването са били „изненадани от мащаба на възможностите“ за намаляване на емисиите.
По думите на Вивиан Кокс, вицепрезидент на Energy Institute и бивш ръководител на BP Plc., индустрията има тенденцията да „подценява нуждата от декарбонизиране“ на природния газ в изпълнението си на ангажиментите по Парижкото споразумение за климата.
Според изследването на компанията почти половината от газовата индустрия не успява да направи каквото и да е било в битката с въглерода, въпреки че технологичните средства се възприемат като най-ефективен начин за намаляване на вредните емисии от консумацията на природен газ.
В същото време една четвърт от допитаните подкрепят проучвания в областта на CCS – технология, която позволява улавянето на до 90% от емисиите въглероден диоксид, произведени от употребата на изкопаеми горива за производство на електричество и индустриална дейност, като по този начин се възпрепятства навлизането му в атмосферата.
Развиването на CCS е необходимо, за да бъде изпълнен ангажиментът от Парижкото споразумение, в рамките на което трябва да бъде ограничено покачването на температурите до 2 градуса по Целзий, посочват още анализатори.