Цените на петрола се повишиха с почти 1% във вторник, подкрепени от слабия долар, напрежението в Близкия изток и опасенията за по-нататъшно намаляване на производството във Венецуела, съобщи Ройтерс
Фючърсите върху американския лек суров петрол (WTI) се търгуваха на цена от 62,59 долара за барел малко преди 9:00 часа българско време, което е ръст от 53 цента, или 0,9%, спрямо тяхното предишно затваряне.
Петролните фючърси върху сорта Брент се търгуваха на цена от 66,56 долара за барел, което представлява повишение с 51 цента, или 0,8%.
„Напрежението между Саудитска Арабия и Иран даде известна подкрепа на цените“, коментира Сукрит Виджаякар, директор на консултантската компания за енергетика Trifecta.
Пазарът отрази и слабостта на долара, който се превърна в тласък за суровината. По-слабата цена на долара прави вноса на суров петрол в държави, използващи други валути, по-евтин, което потенциално стимулира търсенето.
Тревогите за производството на суров петрол във Венецуела също подпомогнаха петролните пазари.
Международната агенция по енергетика заяви миналата седмица, че Венецуела, където икономическата криза е намалила производството на петрол с почти половината от началото на 2005 г. до значително по-малко от 2 милиона барела, е „очевидно уязвима за ускорен спад“ и че такова прекъсване би могло да доведе до дефицит на световните пазари.
И все пак нарастващото производство на суров петрол в САЩ, което се е повишило с повече от една пета от средата на 2016 г. до 10,38 милиона барела на ден, също е в полезрението на пазара.
Износът на САЩ вече е по-висок от този на най-големия износител - Саудитска Арабия. Само Русия произвежда повече, приблизително 11 милиона барела, въпреки че се очаква производството на САЩ да изпревари Русия още тази година.
Повишаващият се американски добив, както и нарастващата продукция в Канада и Бразилия, подкопават усилията на Организацията на страните износители на петрол (ОПЕК), доминирана от Близкия изток, да ограничи доставките и да повиши цените.
Много анализатори очакват глобалните пазари на петрол да се отклонят от постигнатото през 2017 г. и началото на тази година, връщайки се до свръхпредлагане през 2018 г.