IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Евгений Кандиларов: Китай се стреми към налагането на нов модел на глобално управление

Статистически данни показват впечатляващ напредък в целта на Си да извади от бедността цялото население на страната, казва експертът

18:32 | 23.10.22 г. 2

Китай си е поставил грандиозни цели и виждаме как постепенно ги изпълнява. Те са във военно-политически план, но най-вече в технологично-икономически план. Голямото предизвикателство е как Китай ще изпревари Запада и своя най-голям конкурент в лицето на САЩ от гледна точка на технологично и иновационно развитие. Китай се стреми и към налагането на нов модел на глобално управление, изразяващ се в преминаването към мултиполярен свят. Това каза доц. д-р Евгений Кандиларов,експерт по политическите и икономически въпроси в Източна Азия, в предаването "Клуб Investor” по Bloomberg TV Bulgaria.

В речта си на конгреса на Комунистическата партия китайският лидер Си Дзинпин направи равносметка на това, което се е случило в Китай през изминалите два мандата, които той е изпълнил като генерален секретар на партията и начерта траекториите на бъдещото развитие.

Равносметката му във вътрешно-политически план бе с огромен акцент върху социално-икономическото развитие на страната. Преди 10 години Китай си постави за цел излизане от бедността на цялото население и това, което заяви Си Дзинпин, е, че прогресът, който е постигнат в тази посока, е огромен. Данните и статистиката, която имаме, също показват един много впечатляващ прогрес.

„Моето лично впечатление от това, което съм наблюдавал през тези години, тъй като имах възможността многократно да посещавам Китай, е, че действително се наблюдава много сериозен социално-икономически прогрес”, каза доц. Кандиларов.

В речта си Си Дзинпин посочи още, че светът преминава през  изключително ключова, разделна епоха. Динамичното развитие на случващото се е невиждано за последното столетие и Китай ще бъде поставен пред огромни предизвикателства, посочи китайският лидер.

Тайван беше споменат много ясно и категорично в речта, а от китайска гледна точка Тайван не е външнополитически въпрос. Си Дзинпин заяви, че Китай ще се стреми към мирното решаване на този въпрос и изрази увереност, че това ще се случи. Той предупреди недвусмислено обаче, че ако се наложи, Китай ще защитава постигането на обединението си с Тайван и с военна сила.

„По-важно е другото, което се чу – а именно, че Китай няма намерение да постига това обединение по насилствен път. Китайската комунистическа партия е уверена, че това ще се случи по естествен път в обозримо бъдеще”.

Конгресът трябва да преизбере Си Дзинпин и да му даде трети мандат (това стана факт рано тази сутрин - бел. ред.), което ще наруши досегашната практика, която е установена при предходните управления – а именно невъзможността за управление на китайските партийни и държавни ръководители за повече от два мандата. Сега това нещо ще се промени, отбеляза събеседникът.

Целия разговор може да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на „Клуб Investor” вижте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:33 | 23.10.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 1
Скъсана_Ушанка
преди 1 година
Да, они живут в паралелная реалность, какая там, комунистическа. Май урок не научили, че за световно лидерство надо имаш приятели. Надо покажеш модель, който держави да,харесат и следват. Трябва подкрепяш приятели. А приятели у Китай НЕТ. И модел подражания нет. Всички знаят как Китай "инвестира" в держави - проста изкупува инфраструктура и залежи. Ето значит, что у Китай нет никакой шанс за световно лидерство. А за технологии - 99% откраднато от Запад или Изток. Ето не лидерство, а кражба.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
Pyramid
преди 1 година
Правото на стремежи е като правото на самоопределение, свещено. Съответно, Китай има право на свои високи цели и глобални стремежи. Отделен е въпросът, къде по този път, тези стремежи, ще се пресекат с чужди и как ще се излезе от подобна ситуация. Китайските другари имат правото да направят най-доброто за своя народ и аз се радвам на досегашните им успехи. Тревожи ме американската политика и наглостта на англосаксонската популация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още