IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Камен Илиев: Всички космически програми на Европа в сектор отбрана се ускоряват

Без спътниците за наблюдение Starlink Украйна щеше да падне за пет дни, коментира директорът на Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана към БАН

22:31 | 07.03.25 г.

В настоящата ситуация най-вероятно ще бъдат преразгледани всички планове и всички космически програми на Европа в сектор отбрана ще бъдат ускорени. Това прогнозира Камен Илиев, директор на Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана (ЦИНСО) към БАН, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.

Според него Космосът е тежък сектор, който изисква дългосрочни инвестиции, и не е сфера, в която може да се прави нещо от днес за утре и е стратегически важен за световната сигурност. „Европа приоритизира своите слабости в Космоса – тежките ракети за извеждане на много товари в орбита и пълната си зависимост от американските системи за наблюдение и разузнаване – като част от плана си за превъоръжаване“, коментира Камен Илиев.

Той подчерта, че основната отбранителна функция на ЕС се възлага на НАТО, и в нея има много строго разпределение на отговорностите. По думите му, в настоящата ситуация не може да се говори за пряко съревнование и конкуренция в космическите способности. Илиев посочи, че идеята за засилване на европейската самостоятелност в отбраната и космическите аспекти на това усилие са от години, но последните събития и охлаждането в отношенията между ЕС и САЩ ще засилят неимоверно този тласък.

„Европа има стратегията, има технологиите и сега ще трябва да инвестира рязко и значително, за да ги развива във военно отношение“, отбеляза той, но е категоричен, че това не означава да се работи без САЩ.

Илиев обясни, че всички канали и взаимоотношения са налице, бизнесът ще продължава да сътрудничи, защото американците са заинтересовани. „Тяхната сила е в системата за двойна употреба от програмата "Аполо" – всичко, което се инвестира в "Аполо", в рамките на до пет години влезе в икономиката. Този трансфер на технологията – от отбраната към цивилния живот – позволи да създават високоефективни системи, които имат голяма възвращаемост и които определят защо след това инвестирате пак в Космоса“, даде пример експертът.

Камен Илиев съобщи, че европейската стратегия и основните програми вече са известни, като една от тях, която вече е в ход, е програматa IRIS2. Тя трябва да дублира програмата Starlink на Илон Мъск. Експертът добави, че България като страна от ЕС и член на Европейската агенция за космически програми (EUSPA) вече участва в тези начинания, макар да не е член на ESA.

„IRIS2 ще осигури определена степен на независимост по отношение на критичните телекомуникации, както направи програмата Galileo за Европа по отношение на американската система GPS“, обясни Илиев и напомни, че благодарение на спътниците за наблюдение Starlink „Украйна не беше завладяна за пет дена“.

Експертът съобщи, че договорът за IRIS2 е подписан, „определен е и консорциумът, който ще стартира програмата“. По думите му с решенията от вчера на Европейския съвет се увеличава бюджетът и това ще осигури ускоряването на плана за превъоръжаване.

Пълния разговор можете да намерите в Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:20 | 07.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още