По думите му американският президент използва митата като инструмент за възстановяване на производството в САЩ, но смята, че процесите на изгонване на мигрантите и намаляване на данъците биха затворили икономиката допълнително.
„Доларът е един от козовете в ръката на САЩ, който ги направи глобален лидер, а сега неговото влияние отслабва с помощта именно на американската администрация“, преценява финансистът. Той отбеляза, че Китай, Русия се опитват да намалят зависимостта на долара в глобален план като резервна валута, но излиза, че американците сами се опитват да свият собствения си дял и значението на долара в световната икономика.
Вълков напомни, че страните от БРИКС се стремят да създадат независима платежна система, която да не е свързана нито с долара, нито с еврото. Този тип система все още се изгражда и не е ясно дали ще заеме по-голям дял в световните разплащания.
„Изглежда пазарите няма да бъдат приоритет за Тръмп през втория му мандат“, коментира Вълков и посочи, че водещите американски индекси отчитат огромен спад заради политиките на президента. „Най-потърпевшият за момента изглежда технологичният индекс Nasdaq 100, следван от индекса на компаниите с малка капитализация Russell 2000“, каза той и обясни, че тази корекция се случва в момент, в който пазарът е на върхови стойности и най-вероятно предстои дълъг път надолу, докато се достигнат нормални оценки.
Вълков отбеляза, че в последните дни все по-засилено се заговори и за евентуална рецесия в САЩ, а пазарите на облигации в страната показват от седмици, че се очаква забавяне на икономиката.
„Пазарните анализатори очакваха потреблението да е това, което ще движи икономическия ръст през тази година, но данни показаха, че този сценарий едва ли ще се изпълни, като потребителското търсене се очаква да бъде по-слабо и да окаже неблагоприятно въздействие на икономическия растеж“, прогнозира финансистът.
Той е на мнение, че до рецесия няма да се стигне през тази година предвид данъчните облекчения и раздутите разходи в бюджета на САЩ, „въпреки че Тръмп успя да създаде огромен хаос на пазарите и на международната сцена, то той още не е разгърнал всичките си планове, заложени в предизборната си кампания“.
Петко Вълков коментира, че икономическите прогнози за Стария континент се подобряват, въпреки че в последните години икономиката в Европа се движи по-бавно от тези в САЩ и Азия. За пример той даде повишението с над 12% от началото на годината на бенчмарк индексът в Германия DAX, както и доходността на бундовете. „Това се дължи на желанието на Германия да освободи голям ресурс, с който ще инвестира в икономиката си. Най-голямата икономика в Европа може да си позволи да заложи по-голям дефицит“, поясни Вълков.
Според него традиционно с избирането на ново правителство се появяват големи очаквания и това се вижда и в Германия. „Често обаче тези очаквания не се изпълняват изцяло, което води до разочарование и е възможно в края на годината да се види корекция на пазарите в страната“, прогнозира финансистът.
Ще разтърсят ли американските пазари света? Защо потребителите от Европа се отдръпнаха и намаляха продажбите на Tesla? Ще се възползва ли от добрите новини за германския бизнес българската промишленост? Ще успее ли отбранителната ни индустрия да повтори добрите си икономически показатели в следващите години?
Материалът не е повод за инвестиционно решение!
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да гледате тук.