Европа е превърнала 12 млрд. евро финансиране за стартиращи компании в технологичен джакпот от половин трилион евро, пише Emerging Europe.
Когато Европейският съюз (ЕС) налива пари в стартъпи, той не само финансира идеи, а отключва огромна стойност. Нов доклад на Dealroom, Dealflow.eu и EU-Startups разкрива, че 12 млрд. евро директни безвъзмездни средства от ЕС – например от рамкови програми като Horizon, са катализирали зашеметяващите 520 млрд. евро обща стойност на компаниите, посочва медията.
Тези 12 млрд. евро са предизвикали още 70 млрд. евро частен рисков капитал, което подхранва екосистема, отговорна за една десета от целия европейски пазар на стартиращи предприятия, подкрепени от рисково финансиране.
Анализът на Dealroom обхваща 13 600 стартиращи фирми, финансирани от програми на ЕС. Това е първият цялостен поглед как подкрепата на Брюксел оформя иновациите на континента.
В продължение на четири десетилетия ЕС насочи значителни средства чрез своите големи инициативи за иновации: Седмата рамкова програма, „Хоризонт 2020“ и „Хоризонт Европа“. Стартиращите компании са получили само 5% (въпросните 12 млрд. евро) от общо 225 млрд. евро при впечатляваща възвръщаемост.
Сред бенефициентите са BioNTech, производителят на ваксина срещу Covid, и ARM, британският гигант за мобилни чипове, които са получавали безвъзмездни средства от ЕС.
Финансирането от ЕС се насочва към революционни технологии: почти три четвърти от финансираните стартиращи фирми произвеждат физически продукти в сравнение със само една четвърт в по-широката екосистема на стартиращите компании в Европа. Ключови сектори, които се радват на най-големи ползи, включват космическите технологии, полупроводниците, климатичните технологии и роботиката.
Подкрепените с безвъзмездни средства от ЕС начинания са по-успешни при осигуряването на последващи рискови кръгове финансиране, което подчертава ролята на Брюксел в намаляването на рисковете и стартирането на бъдещи технологични шампиони.
Сложността и разпокъсаността на програмите за финансиране обаче представляват пречка пред младите компании, които търсят подкрепа. Докладът съветва Европейската комисия да увеличи инвестициите в стартиращи фирми в програмата наследник на „Хоризонт Европа“, да рационализира каналите за финансиране в единен, съгласуван път за безвъзмездни средства, дялово участие и наставничество и да повиши видимостта на стартиращите фирми чрез повече събития.
Дигиталните платформи като Dealflow.eu и Innovation Radar също трябва да се използват по-пълноценно за свързване на инвеститори и предприемачи, посочва се в доклада.
За Европа посланието е ясно: наглед скромните инвестиции в младите новатори не само осигуряват финансова възвръщаемост – те изграждат и стратегическо предимство.