IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

До какво ще доведе противопоставянето на индийската икономика на военното пакистанско присъствие

Ще успеят ли прагматизмът и политическата зрялост да потушат конфликта, коментира журналистът Христо Петров

22:32 | 12.05.25 г.

По дипломатически път е постигнато временно споразумение за прекратяване на конфликта в Индия и Пакистан. По-важен остава въпросът кой имаше интерес от тази ескалация. Този коментар направи журналистът Христо Петров в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.

Той напомни, че това се случи по време на визитата на индийския министър-председател в Саудитска Арабия, която включваше разговори за икономическо сътрудничество и договорка за работа на индийски работници.

Петров подчерта, че в региона са замесени много интереси. „Индийската икономика е една от най-силните в света, а Пакистан има една от най-големите армии сред мюсюлманските държави“, посочи той и обясни, че ставаме свидетели на два различни подхода за икономическо и военно присъствие в региона. По думите му прагматизмът и политическата зрялост надделяха и конфликтът е временно спрян.

Според него международната ситуация изисква перспективите за удовлетворяване на интересите на двете страни да се разглеждат в по-дългосрочен план.

Христо Петров отбеляза, че индийската страна изрази недоволство от намесата на САЩ, защото „индийският политически елит много държи активът в договорките с Пакистан да бъде техен“, а участието на трети страни да остава в сянка.

„Индия и Пакистан са членове на БРИКС. Тук вече се намесват интересите на Русия и становището на Китай, които стоят твърдо на страната на Пакистан в сегашния конфликт“, коментира той. Петров очаква, че в бъдеще това ще се използва за натиск.

Що се отнася до предстоящата среща в Анкара между външните министри на Турция, Йордания и Сирия, анализаторът смята, че има много проблеми за разрешаване. Той даде пример от срещата на френския президент Макрон със сирийски лидери, на която той заяви, че възстановяването на Сирия е в техни ръце и ще зависи от това дали ще могат да гарантират защитата на всички религиозни и социални слоеве в сирийското общество пред правителството. „Това идва на фона на убитите близо 2000 души при последните сблъсъци и вълнения от сирийските милиции в алиутските райони на Сирия“, припомни Петров.

Според него една от дискутираните теми ще е сигурността - въпрос, който вълнува и Турция, тъй като тя има сериозни интереси и влияние върху новото сирийско правителство. Той очаква да се обсъжда трансграничното сътрудничество със Сирия и Йордания, което засяга и проблем със сигурността на Израел.

„Трафикът на наркотици е друг сериозен проблем“, добави той. Петров е на мнение, че въпрос на време е обаче Сирия да бъде реабилитирана на световната сцена.

„Не бива да си затваряме очите за случващото се в Сирия. Там се случва тиха ислямизация на образованието, което вече сме виждали в Палестина", отбеляза журналистът. "Знаем до какво доведе това. Ислямистките въоръжени групировки в Сирия ще продължат да дестабилизират региона.“

Защо Макрон се обяви за постепенно премахване на санкциите на ЕС срещу Сирия? Каква е причината САЩ да отказва контакти със сирийското правителство? Защо Израел ще продължи с прочистването на Западния бряг на Ивицата Газа? Могат ли палестинците да разчитат в бъдеще на ООН?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:32 | 12.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Bloomberg TV виж още

Коментари

Финанси виж още