IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Парите на „Мини Марица-изток“ vs политиката на ЕС за декарбонизация

След 2025 г. най-замърсяващите лигнитни централи няма да могат да получават компенсации и субсидии от държавата, твърди Мартин Владимиров от ЦИД

10:48 | 09.09.20 г. 5
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Финансовата подкрепа за „Мини Марица-изток“ е в противоречие с официалните политики на Европейския съюз за декарбонизация, коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Мартин Владимиров, икономически анализатор в Центъра за изследване на демокрацията.

Във вторник стана ясно, че „Български енергиен холдинг“ ЕАД ще предостави дългосрочен заем в размер на 50 млн. лева на най-голямото въгледобивно предприятие „Мини Марица-изток“ ЕАД. Енергийният министър Теменужка Петкова обясни, че холдингът отпуска средствата за осъществяване на инвестиционната програма и ремонтни дейности в мините, както и допълнително 5 млн. лева за увеличение на заплатите на служителите от месец октомври тази година.

„Трудно обяснимо е защо точно сега идва този заем и как ще бъде върнат той, липсва точно обосновка за какво ще бъдат похарчени парите. Вместо да видим оптимизиране, преструктуриране, се наливат средства в един изоставащ сектор и то на фона на "Зелената сделка" на Европа“, каза още Мартин Владимиров.

По думите му инвестиционната програма на мините от години не се изпълнява в срок.

„Предприятие, което намалява добива на въглища и намалява дейността си като цяло няма логика да увеличава инвестициите си“, смята експертът от Центъра за изследване на демокрацията.

Той препоръча постепенно да се трансформират лигнитните региони на България.

„Ранното извеждане на най-замърсяващите лигнитни централи е най-доброто нещо от финансова гледна точка. До 2025 година е крайният срок за извеждане на всички мощности. След този период те няма да могат да получават компенсации и субсидии от държавата“, обясни анализаторът.

„Ако говорим за дългосрочно бъдеще, то е мрачно и няма смисъл да се залъгваме. Най-оптимистичният сценарий е затваряне до 2030 г.“, прогнозира Мартин Владимиров.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт“ гледайте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:31 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 5 rate down comment 0
Hahoto
преди 4 години
Тези направиха вече поразиите. Плащат яко за зелена пропаганда и субсидирано налагане на ВЕИ вече 10-ки години. Притискат с грозни обвинения въглищарките, че били мръси и вредни и затопляли земята. Колко милиона умирали заради въглищните централа всяка година. И сигурно умират, ама продължителността на живота се вдига и в бедните страни, заради евтината и сигурна енергия от тях. Милиарди се раждат и намират препитание, заради евтината и сигурна енергия от тях. Въглищарките дадоха и дават свобода на света. За това Китайци и Индийци строят стотици гигавати нови мощности на въглища. А когато спрем Мариците, а тока за отопление стане още по-скъп, градоветени ще плувнат в дим от здравословните дървени и пелетни печки /екологичното гориво/. Само тук умните и красивите, седнали да ми обясняват, кой кум-кой сват. Ок, ще затрием Мариците, ще ни падне СО2-то, ще се стопим от 7 на 4 милиона до 2100 година, защото без евтина енергия не става. Кремиковци умря, когато затвориха малките блокове на АЕЦ Козлодуй, Азотноторовите заводи умряха, когато спря евтината газ. Колкото по-скъпа става енергията, толкова по неконкурунтни фирми ще хлопват кепенцата или ще местят производство в мърсните Китай и Индия, но с по-евтина и сигурна енергия. И сега Мариците се задушават финансово, защото вместо да работят внасяме ток от Турция - от техните лигнитни централи, които нямат нито сероочистки, нито плащат СО2 такси, с което ни цаката по всички показатели. И уж принципния ЕС и гък не казва за това неконкурентно предимство на тока от Турция, и къг не казва за държавната помощ разписана в Американските договори, само към държавните ни предприятия заплашително маха с пръст!? Па са нароиха едни ти ми експерти, обучени и шлифовани многознайковци, без един ден истински трудов стаж в производство, без да са си оцапали върха на обувките в кал и прах, па взеха да говорят за Мини за ТЕЦ, мале, мале.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 0
Zlato
преди 4 години
До 2025-та, тези които сега управляват ЕС може и да ги няма буквално. Сега са на по 60-70 години. Като изчезнат, други с друг акъл ще дойдат на тяхно място. Сигурно основният им проблем ще е друг. Според ЦРУ ще са масови безредици и локални войни на всички континенти. Мисля СО2-то като да им е последно в списъка с проблеми :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 0
Zlato
преди 4 години
Поредният анализатор, който знае какво ще се случи след 2025 г. Аз пък знам какво ще се случи след 2100-та, но няма да ви кажа :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
michaelis23
преди 4 години
аз викам да ги затворат а видим Американците кво ше каат по въпроса за декарбо ... не знам си що си .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 0
Hahoto
преди 4 години
Колкото и добър анализатор да си, ако гледаш само от едната страна на монетата, никога няма имаш добър и честен анализ. Що се отнася до бъдещето на Компликса Марица изток, това което е най-важно да направи държавата е не да гаси пожари и налива предизборни пари и да хвърля витеивати обещания, а да разпише по години, месеци и дни какво ще се случи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още