IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Китайският износ се ускорява на фона на търговското напрежение

Търговският излишък на Китай е нараснал до 104,8 млрд. щатски долара през миналия месец, в сравнение с 97,4 млрд. долара през ноември

11:58 | 13.01.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Износът на Китай е набрал скорост през декември, сочат публикувани в понеделник данни, като вносът също се е възстановил. Резултатът е отчасти подхранван от компаниите, които изнасяха запаси в чужбина, подготвяйки се за повишените търговски рискове при втория мандат на Доналд Тръмп като президент на САЩ.

През миналия месец изходящите доставки са нараснали с 10,7% на годишна база, което надхвърля прогнозата за ръст от 7,3%, направена в анкета на Ройтерс сред икономисти. Данните сочат увеличение и спрямо ноемврийския ръст от 6,7%.

Вносът изненада с ръст от 1%, което е най-силното представяне от юли 2024 г. насам. Икономистите очакваха спад от 1,5%.

Търговският излишък на Китай е нараснал до 104,8 млрд. щатски долара през миналия месец, в сравнение с 97,4 млрд. долара през ноември. Търговският излишък със САЩ се е увеличил до 33,5 млрд. долара за същия период от 29,81 млрд. долара месец по-рано.

Подкрепяни от отслабващия юан, китайските производители са успели да намерят купувачи в чужбина през 2024 г., за да компенсират потиснатото вътрешно търсене чрез непрекъснато намаляване на цените, твърдят анализатори. В резултат на това износът на Китай е скочил с 5,9% на годишна база през миналата година, докато вносът е нараснал само с 1,1% през същия период.

Износът е жизненоважен двигател на растежа за икономиката на стойност 18 трилиона долара, която все още е обременена от продължителна криза с недвижимите имоти и разклатено потребителско доверие. Макар че политиците могат да намерят утеха в неотдавнашните мерки, които поддържат икономиката напът към целта за растеж „около 5%“, предизвикателства като потенциалното повишаване на митата от страна на Вашингтон помрачават перспективите за 2025 г.

Новоизбраният президент на САЩ, който трябва да се завърне в Белия дом следващата седмица, предложи високи мита върху китайските стоки, предизвиквайки опасения за подновяване на търговската война между двете суперсили.

Към предизвикателствата се прибавят и нерешените спорове с Европейския съюз (ЕС) относно митата от до 45,3% върху китайските електромобили, които заплашват да попречат на амбициите на Пекин да разшири износа си на автомобили.

Признаци на възстановяване

След неотдавнашните икономически стимули от страна на властите в Китай постепенно се появяват признаци на стабилизиране. Фабричната активност остана в умерен подем за трети пореден месец, докато услугите и строителството се възстановиха през декември.

Южна Корея, която е ключов индикатор за вноса на Пекин, отчете 8,6% увеличение на доставките за Китай през декември. Това предполага устойчивост на търсенето на технологични продукти.

Вносът на желязна руда в Китай през 2024 г. нарасна за втора поредна година и достигна нов връх, тъй като по-ниските цени стимулираха покупките, а търсенето остана устойчиво, въпреки че продължителната криза с недвижимите имоти в страната продължава да тежи на търсенето на стомана.

Но вносът на суров петрол намаля през миналата година, сочат данните, отбелязвайки първия годишен спад през последните две десетилетия извън спадовете, предизвикани от пандемията от Covid-19.

Лидерите на страната се ангажираха да облекчат паричната политика и да възприемат по-активна фискална политика през 2025 г. с цел да компенсират външния натиск и да съживят вътрешното търсене.

Правителството си поставя за цел икономически растеж от около 5% през годината.

Политиката на Китайската централна банка

Гуверньорът на Китайската централна банка Пан Гуншън заяви в понеделник, че правителството ще поддържа умерено разхлабена парична политика, за да поддържа достатъчна ликвидност, докато се опитва да стимулира икономиката и да смекчи въздействието на геополитическата несигурност.

Той посочи, че паричният орган ще прилага различни инструменти, за да осигури ликвидност на пазара. Това подчертава ангажимента на Пекин да приложи може би най-агресивната си политика за съживяване на втората по големина икономика в света досега.

Пан заяви в рамките на Азиатския финансов форум в Хонконг, че централната банка ще увеличи значително валутните резерви на страната, без да предоставя подробности.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:58 | 13.01.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още