IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Инфлацията в Китай е на 5-месечен връх, дефлацията при производствените цени продължава

Дефлационният натиск в страната ще се запази през тази година, освен ако ръководителите не намерят начин да съживят вялото местно търсене, считат анализатори

13:33 | 09.02.25 г.
Снимка: Sarah Pabst/Bloomberg
Снимка: Sarah Pabst/Bloomberg

Цените на потребителските стоки в Китай са се повишили с най-бързия си темп от пет месеца насам през януари, а дефлацията при производствените цени се запазва, отразявайки смесените данни за потребителските разходи и слабата заводска активност, предава CNBC.

Дефлационният натиск вероятно ще се запази в Китай тази година, смятат анализатори, ако държавните ръководители не съживят вялото местно търсене, а митата на президента на САЩ Доналд Тръмп върху китайски стоки ще засилят натиска върху Пекин да стимулира растежа на втората по големина икономика в света.

Индексът на цените на потребителските стоки е нараснал с 0,5% миналия месец спрямо година по-рано, ускорявайки темпа си спрямо ръста от 0,1 на сто през декември, показват данните на Националното статистическо бюро, публикувани в неделя. Те са над очакванията за покачване с 0,4% на икономисти, участвали в допитване на Ройтерс.

Основната инфлация, която изключва нестабилните цени на храните и горивата, се е ускорила с 0,6% през януари спрямо 0,4 на сто предходния месец.

Макар да се очаква, че цените на потребителските стоки ще нараснат постепенно, производствените цени вероятно няма да се върнат на положителна територия в краткосрочен план, тъй като свръхкапацитетът при промишлените стоки се запазва, коментира Сю Тиенчън, старши икономист в Economist Intelligence Unit.

Цифрите са повлияни от сезонни фактори, тъй като Лунната нова година, най-големият празник за годината в Китай, започна през януари тази година спрямо февруари миналата година. Обичайно цените нарастват, тъй като потребителите се запасяват със стоки, особено храни, за големите семейни събирания.

Цените на самолетните билети са се повишили с 8,9% спрямо година по-рано, инфлацията в туризма е достигнала 7%, а цените на билетите за кино са се увеличили с 11 на сто.

Данните за разходите на потребителите през празниците бяха смесени, отразявайки притесненията за заплатите и сигурността на работното място.

Макар че китайците са се стекли към киносалоните и са харчили пари за пазаруване, разходите за кетъринг и вътрешни пътувания на човек от населението по време на празниците са се повишили само с 1,2% спрямо година по-рано в сравнение с 9,4% през 2024 г., сочат данни на ANZ.

Индексът на потребителските цени е нараснал с 0,7% през януари спрямо предходния месец, под прогнозите за ръст от 0,8% и спрямо непромененото му ниво през декември.

За 2024 г. индексът е отбелязал повишение от 0,2% в унисон с темпа миналата година и много под официалната цел от около 3% за миналата година, с което инфлацията пропуска годишните си цели за 13-та поредна година.

Китайските провинции обявиха цели за икономически растеж през 2025 г. със среден целеви ръст на цените под 3%, което показва, че ръководителите очакват промени и натиск върху ценовото равнище, коментира Брус Пан, доцент в CUHK Business School.

Китайското промишлено производство неочаквано се сви през януари, а секторът на услугите отбеляза спад, което предизвика още призиви за нови стимули. Очаква се Пекин да запази прогнозата си за икономическия си растеж на около 5% тази година, но новите американски мита ще подложат на натиск износа, един от малкото светли лъчи в икономиката миналата година.

Индексът на производствените цени е намалял с 2,3% на годишна база през януари в унисон с понижението през декември и над прогнозата за свиване с 2,1%. Заводските цени остават на дефлационна територия 28 поредни месеца.

Не се очаква правителството да промени паричната или фискалната си политика преди ежегодното заседание на парламента през март, коментира Джъвей Джан, президент и главен икономист в Pinpoint Asset Management.

„За държавните ръководители външната несигурност изглежда е на по-високо място от местните икономически предизвикателства на този етап“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:56 | 09.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още