Потребителските цени в САЩ са се повишили по-малко от очакваното през февруари, но подобрението вероятно е временно на фона на агресивните мита върху вноса, които се очаква да вдигнат цените на повечето стоки през следващите месеци.
Индексът на потребителските цени е нараснал с 0,2% през февруари на месечна база, след като се увеличи с 0,5% през януари, сочат данни на Бюрото за трудова статистика към Министерството на труда, цитирани от Ройтерс.
През 12-те месеца до февруари индексът на потребителските цени се е повишил с 2,8% на годишна база след покачването му с 3% през януари. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха, че показателят ще нарасне с 0,3% на месечна и с 2,9% на годишна база.
Като се изключат волатилните цени на храните и енергоносителите, индексът на потребителските цени се е повишил с 0,2% на месечна база през февруари след ръста от 0,4% през януари.
В началото на този месец президентът Доналд Тръмп постави основните на търговска война, като увеличи митата върху стоки от Китай до 20% и наложи ново мито от 25% върху вноса от Канада и Мексико, преди да оттегли решението си и да предостави едномесечна отсрочка за всички стоки, които отговарят на правилата за произход съгласно търговското споразумение между САЩ, Мексико и Канада.
Засилените мита върху стоманата и алуминия влязоха в сила тази седмица, което предизвика бързи ответни мерки от страна на Европа.
Междувременно инфлационните очаквания на потребителите са се увеличили през февруари. Вследствие на потока от заплахи за мита икономистите също повишиха прогнозите си за ценовия натиск.
Очаква се следващата сряда централната банка на САЩ да запази основния си овърнайт лихвен процент без промяна в диапазона 4,25%-4,50%. Финансовите пазари очакват Фед да възобнови намаляването на лихвите през юни поради влошаващите се икономически перспективи.
От септември, когато Фед започна цикъла си на облекчаване, основната лихва бе намалена със 100 базисни точки. Паричният орган повиши основния лихвен процент с 5,25 процентни пункта през 2022 г. и 2023 г. с цел да укроти инфлацията.