IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Отмяната на санкциите, които Русия поиска от САЩ, всъщност зависи от ЕС

Не сме канени на преговорите и не обсъждаме облекчения на режима, категорични са в Брюксел

19:39 | 26.03.25 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

В преговорите за частично примирие Русия поиска от САЩ отмяната на редица санкции, свързани с банки, извършващи трансакции при търговията със селскостопански продукти и торове,  допускане на руските селскостопаски стоки до западните пазари и доставки на селскостопанска техника, която обикновено се забранява при оръжейно ембарго, заради евентуалната двойна употреба.

Вашингтон дава сигнали, че може да обмисли някакво смекчаване, но всъщност изпълението на условията зависят от Европейския съюз (ЕС), пише Ройтерс. А сигналът от общността е, че не се планира премахване на санкции, докато не бъдат изтеглени руските войски от територията на Украйна.

Пред агенцията от Европейската комисия (ЕК) отбелязват, че не са били канени да обсъдят варианти за смекчаване на санкциите, както и в преговорите между двете страни. В Брюксел приветстват споразумението, което Украйна постигна със САЩ и нищо повече.

Дипломати са категорични, че голяма част от публично обявените от Кремъл искания зависят от ЕС. И макар че селскостопанските продукти не попадат в списъка със санкции, ЕС въведе "ограничителни мита" срещу зърнени продукти от Русия и Беларус , които влязоха в сила на 1 юли 2024 година.

В общността се дискутират и други мита срещу руските селскостопански продукти и торове, отбелязват още източниците на Ройтерс.

ЕС се нуждае от пълно единодушие за одобряване на санкциите срещу Русия, но на два пъти (през януари и в началото на март) успя да преодолее вето от Унгария и Словакия - близките съюзници на Москва в общността. Следващото гласуване да бъдат удължени мерките трябва да се проведе в края на юни.

В ЕК отбелязват, че Русия трябва да покаже видимо политическо желание да сложи край на войната. "Опитът показва, че Русия трябва да бъде оценявана по делата, е по думите", се казва в коментар на Брюксел до Ройтерс.

The Economist също посочи, че основната част от санкциите срещу Русия всъщност се дължи на Европа, и дори без участието на САЩ, руската икономика може да продължи да страда от тях. Изданието потвърждава, че на този етап разговорите за отслабването на натиска към Москва е тема табу в Европа.

Според изчисленията на експерти, цитирани от The Economist, премахването на санкции от страна на САЩ би оживило само двустранната търговия, която се съкрати с 90% в периода на войната. Но тя се оценява на около 35 млрд. долара годишно. В същото време обемът на търговията между ЕС и Русия достигаше 305 млрд. долара.

По тази причина и оценката е, че дори и САЩ да отмени всички свои санкции, това ще ослаби натиска към Русия, но няма да изчезе напълно. Най-значително ще бъде влиянието от връщането на руските банки в системата SWIFT и създаването на т.нар. "кореспондентски сметки", които ще помогнат на търговията на Русия със сегашните ѝ партньори - основно Индия и Китай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:09 | 26.03.25 г.
Най-четени новини
Още от Икономика и макроданни виж още

Коментари

Финанси виж още