IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

В Белия дом се зараждат скандали относно войната в Украйна

Проблемът е, че американското общество е разделено и няма явна подкрепа нито за Киев, нито за Москва, смята Володимир Зеленски

21:54 | 15.04.25 г. 5
Снимка: Yuri Gripas, Bloomberg LP
Снимка: Yuri Gripas, Bloomberg LP

Част от екипа на американския президент Доналд Тръмп го съветва да се отнася по-скептично към заявленията на руския президент Владимир Путин относно желанието му да сложи край на войната в Украйна, но други все още настояват, че в Кремъл са искрени, пише The Wall Street Journal, позовавайки се на свои източници.

Това, което посочва изданието, всъщност е публично видимо - държавният секретар Марко Рубио и представителят на Белия дом за Украйна Кийт Келог изразиха подкрепата си за Украйна след като Русия удари с две балистични ракети в Суми навръх християнския празник Цветница, убивайки 35 души и ранявайки 119.

Но съдейки по изявленията на следващия ден, според които атаката е била по погрешка, тоест извинявайки действията на руснаците, американският  президент по-скоро се доверява на Стив Уиткоф, който вече на три пъти пътува до Русия (с частния си самолет) и разговаря с Путин. Тръмп много рядко критикува руския президент и вероятно за първи път в понеделник заяви еднозначно, че е виновен за войната в Украйна, но веднага след него подреди и бившия американски президент Джо Байдън, за когото твърди, не е знаел какво върши, и украинския президент Володимир Зеленски.

Пред Fox News Уиткоф разказа за последната си среща миналия петък с думите, че преговорите за мир и условията за правене на бизнес са близки, а всичко е свързано с пет административни области. Той не даде повече подробности, но от миналия юни в Кремъл на различни нива обясняват какво искат - международно признаване на четирите включени през 2022 година украински области - Луганска, Донецка, Запорожка и Херсонска, и то в административните им граници, които Русия не владее и според военни анализатори ще отнеме деселетия да окупира при сегашния темп на военните действия. Отделно Москва настоява и за признаването на Крим за руска територия още от 2014 година.

Уиткоф, чиято позиция официално е да отговаря за отношенията на Белия дом с Близкия изток, посочи, че от това зависи възстановяването на отношенията между САЩ и Русия, а не само войната в Украйна, както и "някои много конкурентни възможности, които мисля, че ще дадат истинска стабилност в целия регион".

"Украйна е суверенна държава и нейните територии се управляват само от нейните власти. За тях може да говори само украинския народ", коментира малко по-късно във вторник (15 април) украинският президент Володимир Зеленски по време на брифинг с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Одеса.

От месеци в Киев заявават това за една червените си линии. Позицията им е, че тези територии могат да  бъдат признати единствена за временно окупирани зони, тоест няма да се откажат от тях, макар и вероятно ще се съгласят, че връщането им няма да бъде по военен, а само по дипломатически път. Изглежда, че на този етап украинският президент Володимир Зеленски, а и обществото като цяло го подкрепя напълно, няма да отстъпи от това условие.

Доналд Тръмп се нуждае от прекратяване на войната в Украйна, защото иска да търгува с Москва, пише още WSJ. Според изданието дори и съветниците му, които настояват за по-твърди мерки срещу Русия, са съгласни с това и с бързото прекратяване на бойните действия.

Москва се възползва от липсата на твърда позиция и спокойно отхвърли предложението за прекратяване на огъня (на което Киев се съгласи), както и поставя максимални условия за прекратяване на огъня, които остават без промяна от 2022 година - окупиране на Украйна, марионетно правителство и демилитаризация.

"Москва не се страхува - ако няма достатъчно силен натиск, тя ще продължи да прави това, което прави, ще продължи да воюва", каза във вечерното си обръщение за 1146-ия ден от пълномащабната война Зеленски.

Той раздразни Тръмп и с интервю за CBS, които американският президент не харесва още от предизборната му кампания, посочвайки, че Украйна иска да купи оръжие и системи за противовъздушна отбрана от САЩ. В отговор Тръмп заяви, че украинският лидер "винаги иска нещо" и допълни: "Когато започваш война се уверяваш, че можеш да я спечелиш. Не се надяваш, че някой ще ти дава ракети", макар че Русия започна военните действия, нахлувайки в Украйна през февруари 2022 година.

Пред CBS Зеленски обърна внимание и на още един факт - в американското общество настроенията са разделени и няма единна позиция нито в подкрепа на Украйна, нито в подкрепа на Русия, което дава възможност на адмнистрацията да лавира.

Действително този извод е правдоподобен - сред републиканците също има различни становища, дори и сред поддръжниците на Тръмп. Сенаторът  Линдзи Греъм например предложи засилване на санкциите срещу Русия, ако тя не покаже желание за мир. Това беше заявено на 1 април, тоест преди ударите в Кривий Рих и Суми. Белият дом обаче иска отсрочка от такива мерки заради преговорите, за които Тръмп твърди, че се движат в правилната посока.

Според източници на WSJ Греъм е съобщил на руския представител Кирил Дмитриев за готвените мерки и подкрепата, която има от страна на 50 сенатори, по време на визитата на руснака във Вашингтон през миналата седмица.

Всъщност Доналд Тръмп не прави много различно от своите предшественици - всички първоначално се надяват на възстановяване на отношенията си с Русия преди да се разочароват, разказва Томас Греъм, бивш съветник по въпросите на Русия в Националния съвет за сигурност по времето на Джордж У. Буш.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:22 | 15.04.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Политика виж още

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 5
Aлexaндpo
преди 1 ден
До: блатен, спокойно!!! И тука излезе новината :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 10
рускиблата
преди 1 ден
САЩ са преразгледали своята оценка за размера на помощта, оказана на Украйна от началото на пълномащабната инвазия на Русия в Украйна през 2022 г., пише "Блумбърг", като се позовава на източници, запознати с хода на американско-украинските преговори.Ако по-рано САЩ казваха, че са предоставили на Украйна 300 млрд. долара, то днес те са намалили оценката си до 100 млрд. долара. Новата оценка е близка до тази, която даваха украинските власти, които говореха за 90 млрд. долара. Трудно им беше!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 14
khao
преди 1 ден
До: FireT "А ако това се случи на България, пак ли така ще коментираш" ... 100%, тия са родени зада бъдат слуги, хора с робско мислене! Той предпочита да го набът, вместо да го набият! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 26
FireT
преди 1 ден
До: RobinRedRideHOOD, а според теб какво трябва да направи един президент на нападната държава? Да признае незаконно завладените територии и да чакат следващите? Да се съгласи с условията на Агресора - да постави марионетно правителство и да отслаби армията? Въпреки десетките хиляди жертви, унищожения, разрушения? Колега, бъркаш Украйна с Беларус, може би. А ако това се случи на България, пак ли така ще коментираш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 29 rate down comment 17
RobinRedRideHOOD
преди 2 дни
Във всички статии в този сайт мнението на "лидера" на Украйна е най-ключово и най-важно. За да се продължи тази линия ще е добре да се отрази и последното му над час интервю. В него най-общо той казва, че какво прави и казва Тръмп няма голямо значение и единственото което може да бъде поставяно на разглеждане от него е "капитулация" и пълно изтегляне на Русия от границите 2013 година + големи репарации от тях, да бъдат съдени до дупка за военни престъпления и ... той е в друга реалност!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още