IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Парламентът откри пътя към промени в пенсионната система

През следващите шест месеца правителството трябва да изготви пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система

17:05 | 14.05.25 г.
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Пътна карта за реформа в пенсионната система трябва да изготви правителството през следващите шест месеца. Това решиха днес депутатите и възложиха задачата на шест институции.

Народното събрание задължи министъра на труда и социалната политика, министъра на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите в срок от шест месеца да разработят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България.

Идеята е да се предприемат мерки за изсветляване на сивия сектор и да се повиши събираемостта на осигурителните вноски. А също пенсиите, свързани с нетрудова дейност, да се изведат от системата и да се изплащат под формата на социални помощи. Залага се и създаване на мултифондове във втория стълб на пенсионното осигуряване. Темата за вдигане на пенсионната възраст не е на дневен ред.

Създаването на пътната карта бе подкрепено със 131 гласа "за", 55 "против" и 15 въздържали се, предава БТА.

В мотивите към предложения проект на решение се посочва, че през 2024 г. са изготвени четири ключови документа във връзка със състоянието на пенсионната система в България. Изтъква се, че всички документи подчертават необходимостта от осигуряване на дългосрочна финансова стабилност на пенсионната система, като се обръща внимание на демографските промени и тяхното въздействие върху разходите за пенсии. Има консенсус относно необходимостта от повишаване на адекватността на пенсиите, за да се гарантира достойно ниво на живот за пенсионерите. Препоръчват се реформи, които да подобрят ефективността и устойчивостта на пенсионната система, включително преразглеждане на параметрите на осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране.

В хода на дискусията Деница Сачева заяви от името на вносителя, че става въпрос за експертни предложения, които са свързани с подобряване на съществуващата пенсионна система. По думите ѝ става дума за ограничаване на сивия сектор, намаляване на злоупотребите, повишаване на събираемостта на вноските, отделяне на пенсиите, които следва да бъдат част от системата на социалното подпомагане от тези, които са част от системата на общественото осигуряване.

По отношение на втория стълб на пенсионното осигуряване е необходимо придвижване напред на законодателството, свързано с мултифондовете, каза Сачева. По думите ѝ това означава, че в рамките на втория стълб пенсионноосигурителните дружества ще могат да създават подфондове с различен инвестиционен профил, съобразени с жизнения цикъл на осигурените лица, които са относими към инвестиционния риск. Това ще даде възможност за по-висока възвръщаемост и по-високи натрупвания в осигурителните партиди и впоследствие – за по-високи пенсии, обясни Сачева и добави, че хората ще могат да избират как да инвестират парите си – рисково, консервативно или с по-умерен риск, съобразно собствената си финансова грамотност. 

Категорично в мотивите на вносителите не стои и не се е обсъждала възможността за увеличаване на пенсионната възраст, добави Сачева. България е приела законодателство за плавно увеличаване на пенсионната възраст до 65 години, което трябва да се достигне и за мъже, и за жени през 2037 г., така че промени в това отношение не се предвиждат, подчерта Сачева.  

Александър Койчев от „Възраждане“ заяви, че са против преразглеждане на размера на осигурителните вноски, както и преразглеждането на възрастта за пенсиониране. Ние сме против така наречените мултифондове, защото нивото на финансова грамотност не е такова, че това да доведе до позитиви, добави Койчев.

Мартин Димитров от „Продължаваме промяната – Демократична България“ заяви, че са изключително притеснени от предвиденото увеличаване на осигурителната тежест. Повишаването на осигурителната тежест ще удари най-светлата част от икономиката и работещите хора, които така или иначе плащат, заяви Димитров. Състоянието на бюджета и ефективността на разходите е тема, по която това управляващо мнозинство, не прави нищо, каза той. 

Хасан Адемов от „Демокрация, права и свободи“ – ДПС отбеляза, че се обсъжда проект на решение, а не реформа на пенсионната система. Трябва да бъде стабилизирана и финансовата рамка на пенсионната система. Това налага дискусията около това дали трябва да бъде променен размерът на осигурителните вноскии как да подобрим събираемостта на осигурителните вноски, заяви Адемов.

Нина Димитрова от „БСП-Обединена левица“ заяви, че пенсионната система трябва да бъде надграждана. Тя призова за подкрепа на решението.

От „ДПС-Ново начало“ изразиха принципна подкрепа за обновяване на пенсионния модел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:05 | 14.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазар на труда виж още

Коментари

Финанси виж още