През ноември вносът на петрол в Китай се повишава с 14,3% на годишна база до 48,52 млн. тона, което се равнява на 11,81 млн. барела на ден. Това е най-високото ниво от август 2023 година насам, изчислява Ройтерс на базата на данните митническите власти в Китай. През ноември 2023 година вносът на петрол достигаше 10,33 млн. барела на ден.
Причината е по-ниската цена на доставките от Близкия изток, което насърчи китайците да попълнят свои резерви от петрол. Пекин е наредил на държавните петролни компании да добавят 8 млн. тона петрол в своите резерви, за да повишат сигурността на енергийните доставки.
Въпреки тези данни обаче вносът в периода януари-ноември намалява с 1,9% и вероятно през цялата година ще има спад. Това ще бъде третата година с понижения след пандемията. През ноември за първи път от седем месеца има ръст на годишна база на вноса на петрол, сочат още правителствените данни.
Вносът на природен газ - втечнен и тръбен, намалява с 1,4% до 10,8 млн. тона. Данните на митниците показват още, че през ноември вносът на горива, включително и авиационно гориво, се увеличава с 3% на годишна база до 5,23 млн. тона.
Китай е един от големите купувачи на руския петрол. Данните на търговците обаче показват, че през ноември Пекин е започнал да купува повече петрол от Ирак и Саудитска Арабия за сметка на този от Русия.
Русия все още е най-големият доставчик за Китай, но доставките през ноември достигат 2,04 млн. барела на ден спрямо 2,19 млн. барела през октомври. Покупките на петрол от Саудитска Арабия се увеличават до 1,68 млн. барела на ден спрямо 1,62 млн. барела през октомври, а на иракски петрол - до 1,53 млн. барела дневно след 1,21 млн. барела през октомври.