Капацитетът на фотоволтаичните централи в България достига 4700 мегавата и те вече надхвърлят два пъти мощността на АЕЦ "Козлодуй". Това сочат данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО), цитирани по време на дискусия "Гъвкавост на електроенергийната система", организирана от Асоциацията за производство, съхранение и търговия на електроенергия (АПСТЕ) и научно-приложната лаборатория Net-Zero Lab към Стопанския факултет.
Директорът на Централното диспечерско управление Димитър Зарчев коментира, че още през тази пролет произведената от соларите електроенергия може да достигне до 60-70% от микса. Условието обаче е да бъде спрян един блок на АЕЦ "Козлодуй" (за традиционния си планов ремонт и презареждане), както и времето да е слънчево и да се гледа ситуацията в обедните часове.
Като цяло делът на фотоволтаичните централи в микса на страната е 13%, а на АЕЦ "Козлодуй" - почти 40%. Затова Зарчев е категоричен, че мрежата се нуждае от системи за съхранение на енергия - батерии или ПАВЕЦ. Системата се нуждае от базови и маневрени мощности, за бъде устойчива на типичните промени на фона на все по-голямото навлизане на възобновяемите енергийни мощности.
Той даде за пример какво се случва в слънчев ден през тази седмица - в обедните часове соларните панели работят активно, изнасят се 2100 мегавата товар, но при пика на вътрешното потребление от 7500 мегавата в 19 часа на 10 февруари е трябвало да бъде направен внос, макар и неголям - към 300 мегавата, за да се балансира системата. Причината е липсата на батерии, които да съхранят "слънчевата енергия" за момента, когато е нужна.
Има различни схеми, по които може да бъде финансирано изграждането на батерии, включително и от Модернизационния фонд, където са предвидени към 100 млн. евро за развитието на мрежи, коментира зам.-министърът на енергетиката Ива Петрова. Тя отбеляза, че трябва да има и частни проекти за изграждане на батерии, а не само държавни.
Според ЕСО вятърни централи у нас няма да окажат сериозно въздействие, защото в крайбрежието вятърът е сезонен (пролет и есен) и по този показател не можем да се сравняваме със Северна Европа, където теченията са постоянни. В Северно море работата на вятърните централи е съизмерима с въглищните, но цената е по-ниска, каза още Зарчев.
Според Никола Газдов, председател на АПСТЕ, потенциалът на вятърните паркове не се използва ефективно. Според него в последните години не се изграждат нови генератори заради процедурни пречки и негативна пропаганда. "България има спешна нужда от нови вятърни централи, за да имаме евтин ток и когато не грее слънцето", допълни още той.
преди 1 месец Мда ... хората дет разбират от енергетика говорят за батерии , фотоволтаици и вятърни централи , докато форумните енергетици лаят за въглища и газчица ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар