Екипът на Investor.bg е отличен със специалната награда на Българския атомен форум (Булатом) за неспециализирана медия и приноса към информираността и разбирането за значението на ядрената енергетика за климатичните цели.
По време на церемонията председателят на Булатом Богомил Манчев изтъкна важната роля на медиите за сектора на ядрената енергетика, където доверието е от ключово значение.
Той коментира и развитието на иновациите в ядрената сфера, сред които и малките модулни реактори (ММР) и беше категоричен, че те не могат да изместят конвенционалните реактори, а просто двете технологии взаимно се допълват.
Според него войната в Украйна няма да спре зелената сделка на ЕС, защото Китай е приел ангажимент за нулеви емисии към 2060 година и реално светът върви в тази посока. Вероятно обаче някои от целите ще бъдат отложени, като например спирането на двигателите с вътрешно горене, защото транспортът и покриването на нуждите от енергия за сектора, включително и развитието на водорода, са слабото място на енергийния преход.
Малките реактори имат много плюсове, като например фактът, че производството им не е индивидуално за проекта, а модулно. Също така ще може да се използва и натрупаното отработено ядрено гориво, което може да се преработи и да се използва за зареждане на малките реактори. Но имат и проблеми, свързани с безопасното съхранение именно на отработеното гориво от малките реактори, защото то е напълно достатъчно за недобросъвестни цели - производство на мръсна бомба, замърсяване на околната среда и др.
Интересът към тези реактори е най-вече от страна на бизнеса - главно от технологичните компании, които имат нужда от голямо количество енергия, с която да захранват центровете с бази данни. България също ще се опита да привлече технологичните гиганти за електроенергията от двата нови блока в АЕЦ "Козлодуй", съобщи преди дни пред журналисти директорът на компанията, отговаряща за изграждането на 7 и 8 блок, Петьо Иванов. Очакванията са, че ще бъде организиран тур за инвеститори, на които да бъдат представени възможностите за новите мощности.
Двата нови реактора са ни жизненонеобходими, коментира от своя страна Богомил Манчев. Той отбеляза, че страната трябва да запази и площадката на АЕЦ "Белене", въпреки че на този етап няма планове за изграждане на още мощности.
Според Манчев в България могат да се развиват много енергийни технологии - ядрени, зелени и батерийни, и те не са в конфликт, но трябва да има баланс между тях.
преди 1 седмица До: evlogi пак ли теми от които не разбираме? ... И Илон Мъск в спейс Х работи така, всеки един дедлайн който беше задал беше просрочен! Но за него само хвалби, що така? Преди колко време ти казах че зеления преход е незибежен и е само въпрос на технологично време за да се случи? Що не си водите записки като говорят умните? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Набиращият скорост темоядрен синтез ще дръпне шалтера на всички отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица Възможно е и да е прав,Но когато графикът е нереалистичен и се малага от некомпетентни политици и чиновници под натиска на вресливи активисти, въпросното забавяне може да е с доста кофти последствия и дори да доведе до провал на процеса под натиска на трупащите се сметки... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица "...въпреки че на този етап няма планове за изграждане на още мощности..." И какво още чакат тия ненагледни хелоуини? Хората бързо се ориентират, че за бързо развиващия се ИИ са необходими много нови дата центрове, изискващи колосална електрическа мощност. Това с фотки и перки не става. Затова ориентацията е предимно към АЕЦ и газови централи. А ТИЯ "нормалници" нямали нужда от електроенергия. Неспасяеми "държавници". отговор Сигнализирай за неуместен коментар