През зимата работата на топлоцентралите, обикновено захранвани от въглища, намалява с 4,7% на годишна база през първото тримесечие на 2025 година. Това сочат данните на статистиката, цитирани от Ройтерс. В същото време има ръст на производството на енергия от водните централи и други възобновяеми източници.
Като цяло през първото тримесечие топлоцентралите в Китай са произвели общо 1530 тераватчаса електроенергия. Само през март произвоството им достига 509 тераватчаса, което е намаление от 2,3%. За сравнение, вторият по значение източник на енергия в Китай - водните централи, са увеличили производството на енергия с 9,5% до 78 тераватчаса през март.
Общо производството на енергия през март се увеличава с 1,8%. През януари и февруари имаше спад от общо 1,3 на сто, което се дължеше на по-топло от обичайното време. Намаление на производството на електроенергия в първите два месеца на годината беше регистрирано за последно през 2008 година (ако бъде изключено времето на пандемията от коронавируса), когато светът беше обхванат от финансова криза.
В същото време данни на Националната администрация за енергия съобщава за ръст на потреблението на енергия с 1,3% през първите два месеца на годината. Разминаването на данните вероятно се дължи на факта, че тази институция отчита и работата на малки соларни панели, каквито статистическата служба не включва.
Китай на този етап следва плановете си за въглеродна неутралност до 2060 година и зелените цетрали се увеличават. Въглищата обаче са основен източник за производството на електроенергия. Те се използват още и за индустриални цели, както и за производство на топлинна енергия.