Износът на петролни продукти от "Лукойл" намалява със 17,4% до 14,7 млн. тона, става ясно от отчета на руската компания, представен пред Съвета на директорите. По отношение на петрола обаче износът се увеличава с 4% до 36,7 млн. тона, предаде "Интерфакс".
Данните сочат още, че има намаление на преработката на собствен петрол в рафинериите на компанията. От началото на 2024 г. и българската рафинерия край Бургас, която е собственост на "Лукойл", вече използва алтернатива на руския петрол. Компанията преработва суровина основно от Казахстан.
Като цяло доставките на петрол в европейските рафинерии на компанията намаляват с 21,3% до 12,2 млн. тона. Основната причина за този спад е продажбата на рафинерията в Италия.
В своя доклад "Лукойл" съобщава за намаляване на обема на производството на петролни продукти с 8% на годишна база до 69,5 млн. тона. Причината за това са ремонтите, които се наложи да направи в руските си предприятия и продажбата на италианската рафинерия, обясняват още от "Лукойл".
Ударите на украинските дронове по руските рафинерии предизвикаха спад на производството на петролни продукти с между 2% (по дани на Росстат) и 3% (по данни на вицепремиера Александър Новак). Руски анализатори оценяват ситуацията като сложна, но Русия успява да намери пазари и да пренасочи петрола си от Европа към Азия.
Данни, цитирани от РИА, показват, че преди войната в Украйна руските петролни компании са изнасяли около 114 млн. тона петрол към Европа, докато през 2024 г. количествата вече са 13 млн. тона. При петролните продукти се регистрира истински срив - от 47,3 млн. тона до едва 515 хил. тона.
Международната агенция за енергетика (МАЕ) оцени приходите от износа на петрол от Русия през 2024 г. на 189 млрд. долара. Това е увеличение от 8 на сто. От началото на 2025 година обаче САЩ затегна санкциите срещу петролната индустрия и това свали цената на сорта "Уралс". Според анализатори заради рисковете, които поемат купувачите, отстъпките вече надхвърлят 12 долара за барел спрямо референтния европейски сорт "Брент".
Министерството на икономиката на Русия снижи прогнозата си за цената на руския петрол от почти 70 долара за барел през 2025 г. до 56 долара.