България е започнала процедура по изграждане на най-голямата батерия у нас, съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков, цитиран от БТА. При откриването на петото издание на RE-Source Southeast 2025 той уточни, че планира до края на 2026 година в страната вече да има батерийни мощности, способни да съхранят 10 гигаватчаса електроенергия.
Това означава значително увеличение на възможностите за съхранение на енергия, с които ще разполага България спрямо днес. Министърът анонсира пред журналисти, че на 22 май ще бъде открита първата батерия с капацитет за съхранение от 0,5 гигаватчаса, която е изградена край Ловеч. След продължил години ремонт, сега ПАВЕЦ "Чаира" работи с ограничен капацитет - само един от блоковете. През уикенда и блок 2 получи Акт 16, което означава, че се очаква скоро да се върне в мрежата. Общият капацитет за съхранение на съоръжението е 860 мегавата
Част от проектите за батерии ще получат финансиране по Плана за възстановяване и развитие (ПВУ), стана ясно още от думите на Станков пред участниците на форума.
Отделно Министерството на енергетиката работи и за изграждането на три нови ПАВЕЦ в Родопите. Преди дни Станков анонсира, че поне един от тези проекти може да се изпълни съвместно с бизнеса, който ще може да съхрани електроенергия при ниски цени и да я използва, когато има дефицит и цените са високи. България работи с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) по тези три проекта.
България има нужда от съоръжения за съхранение на енергията, стана ясно по време на форума. Изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев съобщи, че през април 130 гигаватчаса зелена електроенергия са останали непроизведени. Това се случва в момент, когато има свърхпроизводство и мрежовият оператор е принуден да изключва производствени мощности.
Тези данни показват, че ситуацията се задълбочава - през март непроизведени бяха 50 гигаватчаса електроенергия, а тепърва идват и силните летни дни за соларните панели.
В България има соларни мощности с капацитет от около 5000 мегавата. Очакванията на ЕСО са, че до средата на 2026 година ще бъдат присъединени още около 2000 мегавата.
Цачев прогнозира през следващите десет години да бъдат изградени четири ПАВЕЦ с общ капацитет за съхранение 60 гигаватчаса.
По отношение на финансирането от ПВУ Жечо Станков уточни, че страната е договорила да не бъде вписан ангажимент за затваряне на въглищни централи. Намаляването на емисиите ще бъде с 40% годишно, но средно за тригодишен период. По този начин ще бъде избегната санкция, ако зимата е много студена и се наложи по-продължителен период с въглища в микса.
Като цяло зелените мощности вече са с дял от около 70% от енергийния микс, а 90% се падат на нискоемисионни източници (ВЕИ и ядрени мощности), уточни още Цачев.
преди 3 седмици До: khao, добре го формулира, хех... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици До: doba щото някой път са се споменавали... като всеки друг път, ще станат ясни след като мине поръчката. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици В статията се пише само за мощности и капацитет :) А цените на които ще се построят/платят не се споменават отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици това гербаджиите сте същата противна сгааан като тоя малллоум от 1-2, нали киро тъъъпото включи батериите към ПВУ, вие го оплюхте тогава... а сега се хвалите с това! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици "...способни да съхранят 10 гигавата електроенергия..." Електроенергията се измерва във Wh (ватчас), респективно в GWh. А пишурките ни сочат 10 GW мощност. С две думи - не ни казват нищо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 седмици Сега още ли се чудите, защо така експедитивно скапаха тупбините на ПАВЕЦ "Чаира"? Щели да слагат батерия. Скъпо и тъъъпо начинание, защото такива батерии имат срок на годност 1000 цикъла, а ако няма цикли - 10 годинки. След което дядо Господ ще се разправя и плаща за утилизацията на опасните силно отровни отпадъци. Неслучайно ни набутват с такива батерии, като страна Трета категория. отговор Сигнализирай за неуместен коментар