28 нови триетажни сгради ще бъдат построени в Козлодуй и те ще приютят работещите по проекта за разширяване на АЕЦ "Козлодуй", стана ясно по време на годишната конференция на Булатом. Освен това ще бъдат построени още 9 шестетажни блока за бъдещите служители в двата нови реактора, каза Георги Кючуков, изпълнителен директор на "ГБС - Инфраструктурно строителство". Той каза още, че от март досега компанията е направила 40 дълбоки сондажа (45 м) в неядрената зона на площадката, а от 3 юни са започнали работа и в ядрения център, като целта е да се вземат проби за анализи и проектирането.
Сред предизвикателствата за проекта Кючуков отбеляза бавните отчуждителни процедури за строителството на спомагателната инфраструктура, както и фактът, че наблизо няма находища с инертни материали, което може неочаквано да оскъпи проекта. Трябва да се помисли и за изграждане на пристанищна инфраструктура, защото голяма част от доставките ще идват чрез воден транспорт, допълни Кючуков.
В спомагателното градче ще има още магазини, спортни зали и друга инфраструктура, включително и халета за складиране на оборудването и сграда, където ще се сглобяват модулите на избрания доставчик на технологията - Westinghouse.
Ние предлагаме големи модулни реактори, припомни Джонатан Фишър, който отговаря за доставките за България. Това пести разходи за проектиране и ускорява реализацията на проекта.
Амбицията и на Westinghouse е България да бъде първата държава в Европа с блок AP 1000.
Един договор за строителство и поръчки на оборудване, както и фиксирана цена
В момента се работи активно за подготовката на проекта, увериха от АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности". Очакванията са договор за проектиране, изграждане и строителство (IPC) да бъде подписан през 2026 година. Преди това няма да бъде подписвано нищо за доставка на оборудване, а България ще поиска и цената в договора да бъде фиксирана, обясни още Петя Рашева, която ръководи отдела "Договори и доставки" в АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности".
Тя беше категорична, че ще има само един договор, а не множество отделни договори и поръчки, за да бъде минимизиран рискът. Компанията ще поиска и дерогация от Закона за обществените поръчки при подписване на договора, защото в противен случай процедурата ще започне отначало.
Има два варианта за подпис - или с консорциум между Westinghouse и Hyundai, избран за строител, или с Hyundai, а Westinghouse ще бъде подизпълнител.
Южнокорейската компания е един от най-опитните строители на ядрено оборудване, заяви Джуйонг Парк, ръководител на екипа за контрол на проекта в Hyundai. Той отбеляза, че компанията е построила 28 реактора до този момент.
Един от ключовите фактори за реализацията на проекта е нотификация от Европейската комисия, каза Николай Миладинов, директор на дирекция "Управление на проекта" в АЕЦ "Козлодуй - Нови мощности". Той описа стъпките, които се очакват по проекта, сред които и одобрение на площадка за 8-и блок (за 7-и вече има разрешение от Агенцията за ядрено регулиране), процедура по ОВОС отново за 8-и блок, която се очаква да приключи до началото на 2028 г.
Ако всичко върви по план, разрешителното за строителство на 7-и блок трябва да бъде издадено от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) през 2029 г., а за 8-и - през 2030 г.
Първото зареждане с ядрено гориво е предвидено за края на 2035 г. за 7-и блок и средата на следващата година за 8-и, тъй като строителят уверява, че вторият реактор ще бъде построен с шест месеца по-бързо спрямо строителството на първия.
преди 1 седмица Хайде първо да видим колко ще ни струва изграждането на 2 нови блока,пък тогава да решаваме дали нещо ще се прави ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар