Според прогнозите зимата през 2024/2025 г. в Европа ще бъде по-студена в сравнение с 2023/2024 г. заради явлението „Ла Ниня“, пише Bloomberg. Все пак обаче се очаква зимният сезон тази година да е по-топъл спрямо дългосрочните средни стойности, добавя агенцията.
Франция, Великобритания и Скандинавският полуостров ще бъдат най-студените части на Европа през октомври, според синоптици, цитирани от агенцията. Югоизточна Европа и южната част на Испания обаче вероятно ще останат топли, според Maxar Technologies Inc.
Атина, която беше изпепелена от горещи вълни и горски пожари през лятото, вероятно ще отчете температури над 30 градуса по Целзий в началото на този месец, според Weather Services International.
Явлението „Ла Ниня“ представлява охлаждане на повърхностните води в централната и източната част на екваториалния пояс на Тихия океан, от което следват промени в тропическата атмосферна циркулация. Точните му ефекти обаче се различават в зависимост от интензивността и продължителността на феномена, взаимодействието му с други климатични явления и времето от годината, когато се появява.
Другото климатично явление е „Ел Ниньо“ – противоположно на „Ла Ниня“, което достигна пика си в края на 2023 г. Под негово влияние светът отчете поредица от температурни рекорди в последната година.
Поредицата от меки зими подкрепиха Европа да преодолее успешно енергийната криза, причинена от войната в Украйна, и намаляването на зависимостта на континента от руския природен газ. Застудяването, което „Ла Ниня“ носи, може обаче да окаже натиск върху електрическите мрежи в региона, добавя Bloomberg.
„Очаква се сезонът да бъде по-топъл от 10-годишната норма и 30-годишната норма, но по-студен от миналата година“, коментира Матю Дрос, метеоролог от Maxar.
Графика: Bloomberg
Вероятността „Ла Ниня“ да се оформи през ноември, декември и януари се повишава до 83% в сравнение със 74% преди месец, посочват от Центъра за климатични прогнози на САЩ. Това явление може да доведе до суша в Калифорния, Бразилия и Аржентина и дъжд в Индонезия и Австралия, както и да охлади времето в Европа.
Андрю Педрини, метеоролог от Atmospheric G2, пояснява, че относително ниските температури и валежите над нормалните може да доведат до нови снеговалежи в части от континента. Миналия месец бурята „Борис“ предизвика 1,5-метрова снежна покривка в австрийските Алпи.
„Ла Ниня“ може също така да ограничи скоростта на вятъра с началото на зимата, според Дрос от Maxar. Това ще повлияе на производството на възобновяема енергия.
През следващите седмици поредица от бури край Атлантическия океан вероятно ще ударят Западна и Северна Европа на всеки няколко дни. Високото налягане на запад от Африка ще остане почти стационарно, като това ще насочи бурите към Северна и Западна Европа поне до средата на октомври, според Тайлър Ройс, метеоролог в AccuWeather Inc.
преди 4 дни АМА ТОЯ КЛАЙМЪТЧЕНЧ съвсем го побъркахте? Ся пропагандичката какво да съчинява?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 дни *Явлението Ла Ниня представлява охлаждане на повърхностните води в централната и източната част на екваториалния пояс на Тихия океан, от което следват промени в тропическата атмосферна циркулация* - Дали някой ще се наеме да измери как се е променила концентрацията на СО2 в атмосферата след зимата и дали някоя от ангажираните със зеления хайвер либерални медии либерално ще оповестят такива резултати? Или рязкото спадане на СО2 ще се запише на сметката на *рекордните новоинсталирани ВЕИ*? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 дни *Според прогнозите зимата през 2024/2025 г. в Европа ще бъде по-студена в сравнение с 2023/2024 г. заради явлението Ла Ниня, пише Bloomberg. Все пак обаче се очаква зимният сезон тази година да е по-топъл* - Вече може да се отчете дълбоко и необратимо изкривяване на времето и пространството във възприятията на екоталибаните, или направо шиззоффрения. Зимата ще е по-студена, но зимният сезон ще е по-топъл!!! Награда на публиката *Златна ттикква* за политическа алабалистика или усмирителна риза? отговор Сигнализирай за неуместен коментар