IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

В кои страни в Европа се плаща най-много за лекарства и защо е по-малко, отколкото в САЩ?

В Кипър държавата и други задължителни схеми покриват 90% от всички разходи за лекарства през 2022 г., докато в България равнището е едва 23%

07:32 | 15.05.25 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

В понеделник президентът на САЩ Доналд Тръмп се закани на Европейския съюз (ЕС), когато обяви планове за намаляване на цените на лекарствата за американците. „Ще плащаме това, което плаща Европа“, заяви той пред журналисти, като добави, че страните от ЕС са „трудни“, „брутални“ и „гадни“ в отношенията си с фармацевтичните компании.

Цените на лекарствата в САЩ са едни от най-високите в света, пише Euronews. През 2022 г. страната е похарчила 617,2 млрд. долара (542,7 млрд. евро) за медикаменти в сравнение с 233,5 млрд. долара (205,3 млрд. евро) в 24 европейски държави взети заедно, според анализ на RAND Corporation.

Планът на Тръмп ще обвърже цените на фармацевтичните продукти в САЩ с най-ниската ставка, плащана от други богати държави - ако производителите на лекарства не намалят цените първо сами. Но все още не е ясно как ще бъде приложен този план и какви икономии ще донесе на американските пациенти.

И така, какво точно в европейския подход към цените на лекарствата е толкова „трудно“, „брутално“ и „гадно“?

Цените в САЩ са по-високи, тъй като фармацевтичните компании твърдят, че трябва да си възстановят разходите за разработване на нови лекарства - но европейските държави преговарят за намаляване на цените, докато американското правителство обикновено не го прави.

Според доклад на Световната здравна организация (СЗО) повечето европейски държави вземат предвид и разходите за същото лекарство в други държави, когато решават колко са готови да платят за него. Въпреки това европейците плащат различни цени за медикаменти в зависимост от това къде живеят. Швейцария например харчи средно 525 евро за лекарства на човек годишно, докато Хърватия - 262 евро.

Това отчасти се дължи на поверителността на преговорите с фармацевтичните компании, което според критиците може да доведе до повишаване на цената на и без това скъпите лекарства.

„По същество няма никаква прозрачност“, коментира пред Euronews Health Хюсеин Неци, доцент по здравна политика в London School of Economics.

Разходи за лекарства по лекарско предписание в Европа. Източник: OECD's Health at a Glance: Europe 2024 Разходи за лекарства по лекарско предписание в Европа. Източник: OECD's Health at a Glance: Europe 2024

Освен това страните имат различни приоритети при договарянето на цените. Във Великобритания и Швеция ключов показател е ефективността на разходите, казва Неци, докато в Германия се разглежда доколко едно ново лекарство може да бъде от полза за пациентите в сравнение със съществуващите възможности.

Забележително е, че през последните години цените на лекарствата в европейските страни са се повишили. В Германия например разходите за лекарства са се увеличили с 11,5% в болниците и с 2,6% в аптеките на дребно между 2012 г. и 2022 г.

Миналата година здравните застрахователи предупредиха, че покачващите се цени вече натоварват националните бюджети.

„Цените в много европейски страни вече са твърде високи, за да могат здравните системи да си позволят да ги плащат“, посочва Хюсеин Неци и добавя, че ако политиките на САЩ или фармацевтичните компании успеят да окажат натиск върху тях да повишат цените още повече, това би било „разрушително“.

Как европейците плащат за лекарства. Източник: OECD's Health at a Glance: Europe 2024 Как европейците плащат за лекарства. Източник: OECD's Health at a Glance: Europe 2024

В Европа има различия и по отношение на това кой всъщност плаща за лекарствата, като разходите се поемат предимно от обществените здравни системи, но някои разходи се плащат от джоба или чрез допълнително здравно осигуряване.

В балтийските страни например пациентите могат да плащат различни цени за едно и също лекарство в зависимост от заболяването, което имат, се казва в доклада на СЗО. В други страни, като Естония, Полша и Франция, има такси за предписване на медикаменти или други фиксирани доплащания.

В Кипър държавата и други задължителни схеми покриват 90% от всички разходи за лекарства през 2022 г., докато в България равнището е едва 23%. Тези цифри включват всички лекарства, а не само тези, отпускани по лекарско предписание.

„Да се иска от здравните системи да плащат още по-високи цени за лекарствата - не мисля, че те ще могат да се съобразят с това“, смята Неци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:42 | 15.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Здравеопазване виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 1
Slavi.13
преди 1 месец
А ние къде сме?! Или и тук сме 1 по най-скъпи лекарства, едва ли някой , който си купува лекарства се съмнява в това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още