IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

За 8 месеца са издадени сертификати за инвестиции за близо 500 млн. лв.

Предвижда се те да разкрият над 2 хиляди нови работни места, съобщи министърът на иновациите и растежа

19:12 | 09.02.24 г.
Снимка: МИР
Снимка: МИР

За осем месеца България е сертифицирала инвестиции за близо 500 млн. лв., които ще разкрият над 2 хиляди нови работни места.

„За периода от 6 юни 2023 г. до 5 февруари тази година Министерството на иновациите и растежа издаде 21 сертификата за инвестиции по Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ). 12 са за инвестиция клас "А", 6 са за инвестиция клас "Б" и три са за приоритетни проекта. Планираните инвестиции са в размер на 499,5 млн. лв., по които ще се разкрият 2010 нови работни места“, съобщи министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева на церемония в ресорното ведомство при връчването на три сертификата на инвеститори.

Тя посочи, че в сравнение със същия период преди година това представлява 41% увеличение на размера на сертифицираните инвестиции и малко над 18% ръст в очаквания брой нови работни места.

Едно от най-големите предприятия в Югозападна България „АК Електрик“ АД, част от глобалния шведски производител AQ Group AB, получи днес сертификат клас „А“ за инвестиционен проект за изграждане на съвременна и високотехнологична фабрика в Перник. Размерът на инвестицията е 10,4 млн. лв. и предвижда разкриване на 170 нови работни места. 

„АК Електрик“ е един от лидерите в проектирането и производството на електрически табла и сложни метални компоненти за индустриални клиенти. Компанията проектира и асемблира електрически табла и обработва черни и цветни метали. Във фабриката в Перник ще се произвеждат крайни продукти за електрооборудване, предназначени за възобновяеми енергийни източници и за пренос на енергия за водещи световни компании.

„Закупихме нови машини и ще продължим да инвестираме в ново оборудване“, заяви изпълнителният директор Емил Николов. Той подчерта, че за компанията е от ключово значение и инвестицията в развитието на служителите чрез преквалификация и обучения. „Производствените ни мощности са разположени в Радомир, Перник и Кюстендил и общо имаме над 1200 служители“, добави миниджърът.

Сертификат клас „А“ за инвестиционния проект „Инсталация за производство на микрокристална целулоза“ беше връчен и на „Свилоза - ЗИК“ АД. Размерът на инвестицията възлиза на 25,670 млн. лева. и ще бъдат разкрити 40 нови работни места. Проектът в Свищов е свързан с диверсификация на дейността на дружеството и предвижда изграждане на изцяло нова инсталация за производството.

„Целенасочено повече от 20 години инвестираме в зелена енергия и кръгова икономика. С този проект ще затворим цикъла на производството от суровина до краен продукт“, коментира собственикът Красимир Дачев. Той подчерта, че предприятието следва амбициозна инвестиционна стратегия с цел укрепване на лидерските им позиции на Балканите и в Европа в този сектор. 

Сертификат клас „Б“ получи „Технооптик“ ООД. Компанията е специализирана в производство и търговия на прецизни оптични компоненти и покрития. Инвестиционният им проект е свързан с разширяване на дейността на дружеството и предвижда увеличаване и оптимизиране на производствения капацитет. Компанията предвижда да построи производствена сграда, състояща се от офиси, измервателна лаборатория и сервизни помещения в Индустриална зона Божурище в София. Размерът на инвестицията от страна на компанията е 2 млн. лв.

„Използваме екологично чисти материали, доставяни от световно известни фирми в сектора. Предвиждаме и закупуване на нови машини, с които да се подобри автоматизацията на производството и спецификациите на компонентите, които правим“, коментираха от дружеството.

През февруари МИР ще издаде още два сертификата за проекти в размер на над 10 млн. лв.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:13 | 09.02.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Индустрия виж още

Коментари

Финанси виж още