IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Завихря се глобална битка за добива и обработката на редкоземни метали

Световното производство на тези елементи се увеличава от 75,7 килотона през 1995 г. до над 350 килотона през 2023 г.

22:00 | 09.12.24 г. 6
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Редкоземните метали са набор от 17 химични елемента, които са неразделна част от съвременните технологии. От неодим, използван в мощните магнити, които могат да издържат на екстремни температури, до берилий, който се използва за производство на леки материали за бойни самолети, тези елементи имат различни важни технологични приложения, пише Oilprice.

Въпреки че редкоземните метали не са особено редки, те рядко се намират в чиста форма и често се смесват с други минерали, което ги прави скъпи за добиване и извличане.

Графика на консултантската фирма Visual Capitalist представя производството на редкоземни метали на осемте водещи страни от 1995 г. до 2023 г., използвайки цифри от Статистическия преглед на доклада за световната енергетика за 2024 г. на Института по енергетика.

Глобалното производство на редкоземни метали се увеличава през последните три десетилетия, нараствайки от 75,7 килотона през 1995 г. до над 350 килотона през 2023 г., което отразява нарастващото търсене на тези метали във високотехнологични приложения.

Китай все още е безспорен лидер в индустрията на редкоземни метали, като към 2023 г. представлява над две трети от световното производство.

САЩ междувременно реализираха голямо завръщане в производството на редкоземни метали, особено от 2017 г. насам. Производството в САЩ скача от 15,4 килотона през 2017 г. до 43 килотона през 2023 г., отразявайки усилията за укрепване на вътрешната верига на доставки и намаляване на зависимостта от Китай.

Разделянето и обработката на редкоземни метали е неразделна стъпка във веригата на доставки и Китай има почти пълен монопол върху този процес. В момента страната обработва 90% от всички редкоземни метали и 99,9% от тежките редкоземни метали, което означава, че внася метали от други страни и ги преработва.

През декември 2023 г. Китай забрани износа на технологии за извличане и разделяне на редкоземни метали, надявайки се да затвърди господстващата си позиция, когато става въпрос за глобалната верига на доставки на жизненоважни минерали.

Междувременно САЩ засилват усилията си за укрепване както на местното производство на редкоземни метали, така и на възможностите за обработка, възлагайки договори за отбрана на компании като Lynas Earths и MP Materials за изграждане на съоръжения за разделяне и обработка.

Китай продъжава да доминира при добива и обработката на редкоземните метали. Графика: Oilprice Китай продъжава да доминира при добива и обработката на редкоземните метали. Графика: Oilprice

Междувременно ЕС е внесъл през 2023 г. общо 18 300 тона редкоземни елементи на стойност 123,6 млн. евро, което представлява спад от 0,5% по отношение на обемите и понижение от 15,2% по отношение на стойността спрямо 2022 г.

В същото време ЕС е успял да изнесе 5600 тона редкоземни елементи на стойност 102,3 млн. евро. Това е спад от 18,7% в обеми и понижение от 27,8% в стойност в сравнение с предходната година.

Средната цена за внос на редкоземни елементи достига 6,8 евро на килограм през 2023 г., с 14,8% по-малко спрямо тази за 2022 г. Цената на износа е 18,4 евро на килограм, което е спад от 11,2% на годишна база.

Евростат изтъква, че 39% от вноса на редкоземни елементи в ЕС идва от Китай, който е най-големият доставчик на тези метали за региона със 7100 тона. На второ място е Малайзия с 33,1% дял, или 6100 тона, следвана от Русия с 22%, или 4000 тона.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:31 | 09.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Индустрия виж още

Коментари

6
rate up comment 4 rate down comment 12
Алехандро
преди 1 месец
До: baybay11...Здрасти, колега - все повече този въпрос излиза на преден план, но поради никаквата политическа стабилност у нас, нищо не може и да се случи. Според мен, нещата рязко ще се забързат когато стартира строителството на новата АЕЦ - и американци, и особено канадци, са навътре в тези неща, и знаят за какво става дума в тези мини. Ще вкарат техника, ще вкараме фиипинци, кубинци, индийци, или кви да е други, и ще се зпочне. То, не че ще липсва и българска миньорска ръка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 12
Алехандро
преди 1 месец
Е, сега ще се направят по-чисти и автоматизирани технологии и ще се преработва в САЩ. Също съм сигурен, че в доста страни по света няма да лежат и да чакат, а ще се възползват да заменят Китай като доставчик. Специално за тези минерали не ти трябва да строиш универси, да обучаваш специалисти. Трябват ти багери и евтина работна ръка за кято няма значение че ще работи с вредни химикали. А за нещастие на Китай, по света такива държави има много и всички с кеф ще изнасят за САЩ.Хубав ден!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 14
Алехандро
преди 1 месец
путин се опита да управлява света с неговия газ, САЩ започнаха да произвеждат повече и заместиха Раша като доставчик в Европа. Сега САЩ ще си намерят нови вериги за доставка и преработка на редки метали и минерали. Не само по света, но и на собствена територия. Още преди 2, 3 години една от мините беше отворена за да захранва стратегическия резерв. Просто рудата се пращаше в Китай за преработка. Беше по-евтино да се тровят китайците, а ние само да използваме крайния продукт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 12
Алехандро
преди 1 месец
токсични химикали. При една нормална световна търговия, която САЩ създадоха, това не би било проблем. Тази търговия се наруши, когато Китай и Раша решиха да завладяват света. Почустваха се много силни и умни. Е, видяхме колко е силна Раша, следва да видим и колко е силен Китай. До момента поне, никой доставчик на суровини не е успял да победи Америка. Арабите се опитаха да бъдат "световни лидери" с доставките на петрол и ... САЩ станаха най-големия производител на петрол в света.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 12
Алехандро
преди 1 месец
Малко неаналитично е писана тази статия. Та, по темата - малко хора знаят, че копаенето и производството на редки метали е започнало и разработено в САЩ. В края на 80-те Китай започва да купува тези компании, след което изнася фабриките за преработване в Китай и затваря мините в САЩ. Редки метали в САЩ има колкото си искате, също и в Канада и Австралия, и на други места. Копаенето им не е проблем. Проблем е преработката. И не защото е много сложно а защото е много мръсно и изисква използване на
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 12
baybay11
преди 1 месец
Добре е да се знае, че в нашите български уранови мини, от които се добива един от най-чистият вид уран в света, има съпътстващи находища и на редкоземни метали. Защо да не отворим отново урановите ни мини, да добиваме и изнасяме уран за САЩ, те да си го обогатяват, а междувременно да добиваме и редкоземни елементи/ метали...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още