IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Ще успее ли въглищната пепел да реши проблема на САЩ с редкоземните метали?

Учени от Тексаския университет установяват, че събрана от американските електроцентрали въглищна пепел съдържа до 11 млн. тона редкоземни елементи

21:15 | 17.12.24 г.
Автор - снимка
Създател
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

В момента въглищната пепел е гореща тема в политиката на САЩ. Миналата седмица Върховният съд позволи на администрацията на американския президент Джо Байдън да реализира план за справяне с токсичната пепел от въглищата след продължителна съдебна битка за мониторинг и отстраняване на токсичното вещество. Но въпреки че пепелта от въглища е забележима опасност за човешкото здраве и околната среда, тя може да бъде ключов нов ресурс за прехода към чиста енергия, пише Oilprice.

Милиони тонове въглищна пепел, страничен продукт от изгарянето на най-силно замърсяващото изкопаемо гориво в света, в момента се съхраняват в езера и сметища в САЩ. Само тази страна произвежда около 110 млн. тона от пепелта всяка година, като впоследствие тези обеми се съхраняват в басейни, които са уязвими към течове и разливи, с катастрофални последици за близките общности.

„Въглищната пепел съдържа значителни концентрации на химикали като арсен, бор, олово, селен и живак, всеки от които представлява сериозна опасност за човешкото здраве и околната среда“, предупреждава група еколози в коментар относно решението на Върховния съд. „Наред с други неща, експозицията увеличава честотата на рак на кожата, черния дроб, пикочния мехур и белия дроб, както и рисковете от неврологични, психиатрични и сърдечно-съдови увреждания“, добавят еколозите.

Въпреки това високите концентрации на метали, открити в пепелта от въглища, макар и опасни за здравето на хората и планетата, ако бъдат оставени да се просмукват в подпочвените води и да попаднат във въздуха, могат да се окажат жизненоважни за революцията на възобновяемите енергийни източници.

Учени от Тексаския университет в Остин наскоро анализираха въглищната пепел, събрана от електроцентрали в САЩ, като установиха, че количествата складирана въглищна пепел в страната могат да съдържат до 11 млн. тона редкоземни елементи. Това е почти осем пъти повече от количеството редкоземни елементи, което САЩ вече имат в резерв, и може да струва приблизително 8,4 млрд. долара.

„Въпреки че нивото на редкоземни елементи във въглищната пепел е сравнително ниско в сравнение с това от геоложките находища, фактът, че пепелта е лесно достъпна в големи количества, я прави привлекателен ресурс“, изтъква Texas Geosciences.

Използването на този ресурс може да има големи последици за вътрешната революция на чистата енергия и дори за националната сигурност на САЩ. В момента светът разчита на Китай за около 75% от доставките на редкоземни минерали, тъй като Пекин успя през годините да наложи контрол върху веригите на доставки. Китай е и лидер по отношение на капацитет за рафиниране на тези метали.

Това вече се очертава като основен геополитически проблем.

Миналата седмица Китай обяви забрана за износа на определени редкоземни минерали за САЩ. Решението дойде на фона на ескалиращата технологична война беше между двете най-големи икономики в света и беше обявено само ден, след като администрацията на Байдън затегна ограничения върху достъпа на Пекин до модерни американски технологии.

Тази търговска война за редкоземни метали със сигурност ще ескалира при предстоящия втори президентски мандат на Доналд Тръмп, който обещава да постави началото на нова ера на мита и геополитическо позициониране между Вашингтон и Пекин.

„Стремежът на Китай към по-голям дял при стратегически значимите минерали е важен, защото се очаква страната да ги използва като инструменти за отмъщение срещу САЩ, ако Вашингтон реши драстично да увеличи митата върху китайските стоки, както новоизбраният президент Доналд Тръмп каза, че ще направи“, пише Voice of  America по-рано тази седмица.

В светлината на това геополитическо минно поле, откриването на лесно достъпни редкоземни елементи в САЩ не можеше да бъде направено в по-подходящ момент.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:53 | 17.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Индустрия виж още

Коментари

Финанси виж още