Ден преди обявения бойкот на големи хранителни вериги заради повишените цени на стоките, Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обяви, че започва проверка. КЗК ще направи предварително проучване на данните и факторите за наблюдавания ръст на цените на храните от първа необходимост, се посочва в съобщение, публикувано на сайта на регулатора.
От него става ясно и че Комисията вече е изследвала факторите, които влияят върху цената на дребно върху основните хранителни стоки, като се посочва, през последните години тя е осъществявала непрекъснат мониторинг върху сектора. По време на проучването са откроени някои проблеми в сектора, които могат да бъдат в съвкупност евентуални пречки за конкуренцията на вертикално свързаните пазари, за което са уведомени съответните компетентни органи.
Регулаторът изтъква, че няма правомощия за ценово регулиране или установяване и санкциониране на спекула от страна на търговците или „овладяване на инфлационни процеси“. От Комисията обясняват и че нарушение на Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) няма, ако ръстът на цените се дължи на пазарни процеси като промяна на търсенето, политическа или международна обстановка и други обективни фактори. Нарушение е обаче, ако е налице съгласувано или координирано поведение на пазарните участници или на антиконкурентни практики на предприятие с господстващо или монополно положение.
Регулаторът посочва, че крайната цена на основните хранителни стоки се формира от вложената суровина, цената на електроенергията, горивата, работни заплати, инфлация и други фактори.
Според изводите на КЗК цените у нас в значителна степен се влияят от цените на световните борсови пазари, като в България се следват както положителните, така и негативните тенденции. Комисията приема, че сходни процеси на ръст на цените има и в редица европейски държави и „по-конкретно съседни на страната, които през последните седмици породиха масово обществено недоволство и промяна в потребителското търсене“. Обявен бойкот на търговски вериги има в Хървария, Сърбия, Северна Македония, Черна гора, Босна и Херцеговина, като призиви се отправят и в Гърция и Румъния.
С оглед на „социалната значимост на сектора и засиления обществен интерес“, КЗК отново ще проучи всички участници по веригата на производството и търговията с основни хранителни стоки. От Комисията обаче подчертават, че това ще отнеме време. След края на проверката, ако има съмнения за нарушения, „Комисията няма да се поколебае да упражни законовите си правомощия, в това число да санкционира нарушителите“, се посочва в изявлението на КЗК.
В началото на февруари станаха ясни резултатите от започналата преди две години проверка на КЗК за цените в големите хранителни вериги, като не са установени забранени споразумения. Тя отново беше заради поскъпването на хранителни стоки в началото на 2022 г., както и през първите месеци на 2023 г.