IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Обречен ли е безумно надцененият пазар на акции? Да, но още има време

Историята не показва връзка между високи оценки като днешните и доходността през следващата година - скъпите акции винаги могат да станат по-скъпи

07:30 | 09.12.24 г.
Снимка: Michael M. Santiago/Getty Images
Снимка: Michael M. Santiago/Getty Images

Има две особено плашещи прогнози за инвеститорите: Goldman Sachs смята, че широкият борсов индекс S&P 500 ще расте само с по 3% годишно през следващите 10 години, докато доминиращата роля на Big Tech в крайна сметка отслабва. Bank of America пък очаква ръст от 0%-1% годишно в рамките на десетилетие, което е катастрофална инвестиционна перспектива.

Заключението им: купувайте акции въпреки всичко, тъй като следващата година изглежда страхотна.

Основният проблем е лесен за разбиране, но е трудно да се направи нещо по него, пише Wall Street Journal. Акциите са суперскъпи по почти всеки показател. Исторически това означава ниска възвръщаемост в дългосрочен план. Оттам и мрачните 10-годишни прогнози.

Историята обаче не предполага никаква връзка между огромните оценки, които имаме днес, и възвръщаемостта през следващата година. Скъпите акции винаги може да станат по-скъпи и често го правят.

S&P 500 и технологичният индекс Nasdaq са на рекордни върхове, а американските акции са наистина скъпи. Шест компании от т. нар. Великолепна седморка – Apple, Amazon.com, Meta Platforms, Microsoft, Nvidia и Tesla – са още по-скъпи, макар че Alphabet леко изостава.

Обосновките, които биковете изтъкват, стават все по-малко убедителни с поскъпването на акциите. Три са популярните: изкуственият интелект, нарастващата печалба и американската изключителност.

Изкуственият интелект стимулира представянето на акциите на най-големите компании, докато бизнесът влага огромни средства в центрове за данни и специализирани микрочипове. JPMorgan оценява, че капиталовите разходи и проучвания само от Великолепната седморка ще достигнат 500 млрд. долара през следващата година, а общите корпоративни разходи за AI в САЩ ще бъдат над 1 трлн. долара – по-високи от бюджета за отбрана.

Инвеститорите очакват огромна възвръщаемост от този капитал. Историята обаче показва нещо различно. В миналото акциите на компании с по-високи капиталови разходи са изоставали с много от тези, които са харчили по-малко.

Този път има особена причина за безпокойство. Или тези разходи ще доведат до създаването на полезни продукти, като в този случай ще има много конкурентни AI модели, а очакваните от инвеститорите монополни маржове на печалба няма да са възможни. Или това няма да се случи, като в този случай по-голямата част от разходите ще трябва да бъде отписана, дори да има един-двама победители с висок марж.

„Инвеститорите приемат, че всички тези капиталови разходи ще се оправдаят“, казва Питър Березин, главен глобален стратег в BCA Research. По тази причина и заради позицията, че наближава рецесия той заема отрицателна позиция към акциите. Той очаква S&P 500 да спадне до 4100 пункта до края на следващата година. Това много под прогнозите за 6500 пункта и 6666 пункта съответно от стратезите на Goldman и на BofA.

Много компании експериментират с генеративен AI, но ако реалните случаи на употреба не се случат достатъчно бързо – може бе заради продължаващите проблеми на генеративния AI с фактите и логиката – инвеститорите няма да получат печалбата, която очакват. Не е ясно как да се прогнозира дали генеративният AI ще бъде широко възприет, или колко ще са готови да платят клиентите. Но не би било изненада, ако отнеме по-дълго и плащанията са по-ниски от очакваното.

Корпоративната печалба расте бързо и се очаква темпът да се ускори още повече, като анализаторите от Wall Street очакват увеличение от 14% следващата година.

Михаел Стробек, главен инвестиционен директор на швейцарската банка Lombard Odier, е ясен по темата. „Не е като да имаме някакво поведение, наподобяващо балон, при което оценките на всичко са нараснали, като цяло това е подкрепено от финансовите резултати“, казва той. „Мисля, че [пазарът] е стъпил стабилно на добри отчети и добра производителност в САЩ“.

Може и да е прав. Но растящите резултати и производителност бяха голяма част от това, което движеше пазара през 2000 г., точно преди балонът на века да се спука.

Точно както и тогава, повишаването на оценката формира около половината от ръста на пазара. Както и тогава, ръстовете са сравнително ограничени, като две трети от акциите и седем от 11 сектора се представят по-слабо от S&P от началото на годината.

Акциите на дот-ком компаниите не са печеливши, за разлика от тези на Великолепната седморка. Но през 2000 г. балонът бе под съкращението ТМТ – технологии, медии и телекоми, като последните два елемента бяха силно печеливши и безумно скъпи.

Телекомите похарчиха много, за да изградят интернет, а медиите – за да доставят онлайн съдържание. И двата сектора бяха прави, че ще има огромно търсене. И двата сгрешиха, че търсенето ще дойде достатъчно бързо, за да покрие разходите им и съответно акциите им се сринаха.

Американската изключителност убеди инвеститорите по света, че САЩ е мястото, където да вложат парите си. С право те сочат към нарастващата производителност от пандемията насам и доминиращата роля на иновативните технологични групи в САЩ на фондовия пазар.

Двата проблема са, че това вече е отразено в цените и че исторически инвеститорите са склонни да преценяват погрешно колко дълго ще продължи тази доминираща роля.

Съотношението на оценката на американския пазар спрямо бъдещата му печалба е на най-високото си ниво спрямо останалата част от света от поне 1988 г., когато започва събирането на данни. Отново, ако смятате, че AI ще постигне дори повече от очакваното, че новоизбраният президент Доналд Тръмп ще донесе нова епоха за американския просперитет и че останалата част от света е обречена от мита, държавна намеса и геополитика, то тогава трябва да има премия в САЩ. Но разликата е наистина, наистина голяма. Американските акции се търгуват в съотношение 22,5 пъти цена спрямо бъдеща печалба, а тя самата е на рекордно ниво. В останалата част от света това съотношение е около 14 пъти, което е под прогнозите от 2008 г.

Безпокойството в Европа относно американската иновативност отразява страха във Вашингтон, че Япония ще завладее електрониката и автомобили през 80-те години на миналия век, или смущението на американските бизнесмени, използващи тромавите телефони Motorola, когато европейците имаха модерни Nokia в средата на първото десетилетие от новия век. Дори сега Япония е лидер в роботиката, Дания – в лекарствата срещу затлъстяване, а Тайван – в производството на микрочипове. САЩ може да поддържат лидерството си в иновациите, но има риск да се повтори прекалената увереност, която обрече инвеститорите в Япония и Nokia на десетилетия загуби.

Goldman и BofA са достатъчни притеснени за оценките, за да препоръчат по-евтини акции, макар че очакват пазарът като цяло да нарасне следващата година. Това не е без основание. Но ако смятате, че пазарът е изключително надценен и дългосрочните перспективи са ужасни, може да спрете да се тревожите и просто да купите 10-годишни държавни облигации при доходност от 4,2%.

Статията не е препоръка за инвестиционно решение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:41 | 09.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още