Процъфтяващите кредитни пазари хвърлят спасителен пояс на частните инвестиционни компании, които се стремят да върнат пари на инвеститорите. Вместо да разчитат на пазара на първични публични предлагания (IPO), те могат да натрупат портфейлни компании с повече дългове и да си осигурят изплащане.
Според банкери рекапитализацията на дивиденти, при която фирма заема пари, за да плати на своите собственици, е все по-популярна алтернатива на обичайните двойни опции за листване или продажба на компании от портфейла.
Стратегията е приложена в скорошни сделки, като продажбата на дълг на Clarios International Inc., а силното търсене на корпоративни облигации и заеми означава, че е вероятно да последват още, пише Bloomberg.
„Ако искат да задържат инвестицията, те могат да извлекат пари чрез възстановяване на структурата и да направят някои изключителни дивиденти“, коментира Алексис Форет, високодоходен портфолио мениджър в Edmond de Rothschild Asset Management. „Пазарите позволяват това в момента“, добавя Форет.
Силният кредитен пазар улеснява рекапитализацията на дивидентите, тъй като инвеститорите се стремят да вкарат пари в брой на фона на огромните потоци към дълговите фондове. През миналата година е регистрирана най-голямата рекапитализация на дивиденти в САЩ от 2021 г. насам, според данни, събрани от Bloomberg.
Графика: Bloomberg
Компаниите за частен капитал са подложени на натиск заради годините на високи лихвени проценти, които нарушиха традиционния им модел на закупуване на компании, използващи дълг, и излизане от тях на печалба чрез листвания или продажби. На този фон има вероятност повече от тях да се опитат да рекапитализират дивидентите, за да успокоят инвеститорите, които искат парите си обратно.
„Очаква се натискът върху общността на спонсорите да върне капитал да продължи в близко бъдеще“, коментира Кейд Томпсън, партньор и глобален съръководител на звеното за дългови капиталови пазари на KKR & Co. По думите му те ще търсят други пътища за осигуряване на приходи.
Производителят на автомобилни батерии Clarios наскоро набра дълг, за да финансира дивидент от 4,5 млрд. долара за компании за частен капитал, сред които Brookfield Asset Management и Caisse de Depot et Placement du Quebec. Компанията отложи плановете си за борсов дебют.
През миналата година британската компания за ремонт на автомобилни стъкла Belron International продаде облигации и заеми, за да финансира изплащане на дивиденти в размер на 4,3 млрд. евро, за което използва и част от наличните си пари.
Сделката с Clarios предполага, че кредитните инвеститори оценяват производителя на батерии по-добре в сравнение с пазара на акции. Компанията е добре известен емитент на дългове и се разглежда като стабилен, генериращ пари бизнес с много малко капиталови разходи и предвидим източник на доходи. Заемите бяха увеличени чрез синдикиране с 1 млрд. долара, когато цената на кредита се затегна, а търсенето беше голямо.
От BNP Paribas Asset Management очакват рекапитализацията на дивиденти да продължи през 2025 г. Компанията казва също така, че е отворена за такива инвестиции. „Не само показателите за дълга, но показателите за паричния поток са ключови за нас. Ако паричният поток изглежда привлекателен, ние сме отворени за инвестиране“, добавя Оливие Монойор, високодоходен портфейлен мениджър в компанията.
Броят на предстоящите рекапитализации на дивиденти ще зависи от успеха на първичните публични предлагания и процесите на продажба. В САЩ и Европа се подготвят редица листвания и банкерите са по-обнадеждени както за тях, така и за сливанията и придобиванията през годината след годините на приглушена активност. Фирмите за изкупуване прочистват балансите на някои компании от портфейлите си в подготовка на IPO-та или продажба, което ще им осигури свежи пари за други инвестиции.
Капиталовите пазари обаче са крехки, особено в една потенциално нестабилна година заради встъпването в длъжност на новия американски президент Доналд Тръмп. Ако компаниите за частен капитал не са в състояние да получат оценките, които искат, при публични предлагания или продажби или ако условията на пазара на акции се влошат, те могат да разгледат рекапитализацията на дивиденти като опция.
Cirsa Enterprises, оператор на казино, собственост на Blackstone, и HBX Group, фирма за туристически технологии, подкрепяна от Cinven и Канадския пенсионен план за инвестиции, са сред европейските фирми, които подготвят листвания тази година, както Bloomberg писа по-рано. Двете испански компании са потенциални кандидати за рекапитализация на дивидентите, ако IPO-тата не успеят, според банкери.
Всъщност инвеститорите в дългове в HBX – популярна компания с качествени заеми, които се представят добре на пазарите, могат да предпочетат дивидент пред листване в опит да увеличат търгуемия ѝ дълг. При листване дългът ще бъде рефинансиран при по-ниски лихви.
От Cirsa не са отговорили на искането за коментар. Blackstone, HBX, Cinven и CPPIB са отказали да коментират пред медията.
Разбира се, рекапитализацията на дивиденти не е нещо, което е възможно за всички компании. Само онези със силен бизнес и парични потоци вероятно ще предизвикат интереса на синдикирания пазар за заеми и облигации, използвани за дивиденти. Това е инструмент, който предоставя средства на правилните компании и предоставя решение на компаниите за частен капитал, които трябва да намерят начин да освободят средства.