Оповестените от президента Тръмп промени в търговската политика на САЩ безспорно са определящ фактор в развитието на цените на международните зърнени пазари, а анализатори акцентират върху рязкото нарастване на спекулативната активност, пише в седмичния отчет на Софийската стокова борса (ССБ).
Канада и Мексико са укрепили граничния си контрол и са успели да договорят едномесечна пауза за прилагане на американските мита, но митото върху стоките от Китай остава. Пекин пък отговаря с въвеждане на мита и контрол върху износа на някои суровини. Като се добави и спадналия износ на зърно от Европейския съюз (най-вече от Франция), експортните квоти в Русия и предпочитанията към по-евтината украинска пшеница, много европейски участници в търговията са песимистично настроени, допълват от ССБ.
В първата седмица на февруари цената ФОБ (FOB - Free On Board - цена на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през февруари- март в Чикаго се повиши с нови 7 долара до нива от 250 долара/тон. Франция явно е пренебрегната при търговете за износ и цената остана 236 евро/тон. Украйна и Русия добавят по 1 долар до съответно 246 и 239 долара/тон.
Движението на цената на царевицата за доставка през февруари-март, която е силно обвързана с горивната компонента чрез производството на етанол, следваше възходящ тренд, но тази седмица фокусът не остана върху нея. В САЩ няма промяна и цената е 226 долара/тон, докато във Франция повишението е с 1 евро до 224 евро/тон. В Украйна цената отстъпва с 1 долар до 229 долара/тон.
Цената на ечемика в Украйна обърна посоката след предишното поскъпване и поевтиня с цели 20 долара до 208 долара/тон.
Рапицата на Euronext за доставка през май 2025 г., която навакса предишните сривове със сериозни повишения отпреди седмици, обаче продължи да се колебае и сега се опитва да възстанови част от загубените позиции като добавя 24,75 евро до 522,75 евро/тон.
Контрактите за нерафинирано слънчогледово олио на борсата в Ротердам се сриваха надолу от средата до края на декември, а около първите дни и до средата на януари наваксваха нагоре. Тази седмица, вече за февруарска доставка, отново губят позиции, отстъпвайки с 20 долара до 1190 долара/тон.
Рафинираната захар с мартенски контракт остана на предишната цена от 522,70 долара/тон на борсата в Лондон.
Търговията на Софийска стокова борса в подкръг "Зърно" е спокойна. Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева/тон.
В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните стоки са стабилни при непроменено ниво на началните цени. Продължава предлагането на черен небелен слънчоглед на 1100 лева/тон.
В подкръг „Индустриални стоки” на ССБ сделките бяха в съответствие със зимния сезон. Гориво за отопление се продаде на 2133,76 лева/хил.л, газьол за ПКЦ на 2245 лева/хил.л, а газ пропан бутан беше изкупен на 1050 лева/хил.л.
Имаше и сделки за масла: моторно масло в диапазон 5310-9400 лева/хил.л, трансмисионно масло на 5900-6300 лева/хил.л, трансформаторно масло на 6190 лева/хил.л, машинно масло в рамките на 4600-4650 лева/хил.л, компресорно масло на 5000 лева/хил.л и хидравлично масло от 4350 до 4450 лева/хил.л. Продадоха се и скрап от олово на 700 лева/тон и скрап от черни метали в диапазон 160-210 лева/тон.