Основната ни макроикономическа теза за първата половина на 2025 г. е, че друга дезинфлационна вълна ще удари САЩ, пише Алфонсо Пекатиело за Investing.com.
Според прогнозата на медията основният индекс на потребителските цени ще достигна или дори ще падне под целта от 2%.
Водещият инфлационен индикатор на Investing предполага, че в САЩ може да се очаква една последна вълна от забавяне на инфлацията през първата половина на годината. Водещият инфлационен индикатор на медията се основава на седемте най-значими статистически прогнозни индикатора за основната инфлация в САЩ.
Скорошният спад се дължи най-вече на водещите индикатори за инфлацията при жилищата, която представлява над 30% от основните инфлационни кошници в САЩ.
Официалната жилищна инфлация включва ръста на наемите на място със закъснение поради методологията и особеностите на различните индекси на наемите, които се използват за прогнозиране накъде ще отиде жилищната инфлацията.
Индексът на CoreLogic за наем на еднофамилни жилища е един от най-добрите прогнозни фактори за жилищната инфлация и наскоро беше отчетена най-ниската му стойност от 14 години.
Започват да се появяват известни слабости на жилищния пазар - както се вижда и от други водещи индикатори. Една от основните причини, поради които жилищният пазар се задържа толкова добре въпреки високите лихвени проценти по ипотечните кредити, е огромното изоставане, което трябваше да се преодолее.
По време на пандемията търсенето на жилища беше изключително горещо, но недостигът в предлагането и при работната ръка удължиха цикъла на жилищно строителство. Това доведе до натрупване на обекти, които поддържаха жилищния пазар на повърхността.
Големи американски строители на жилища като D.R. Horton сега съобщават, че изоставането им е на нивата от 2019 г., така че този попътен вятър изглежда утихва. Освен това данните показват, че свободните работни места в строителния сектор намаляват бързо.
Строителният сектор е ключов за бизнес цикъла на САЩ и цикличното отслабване винаги е ранен сигнал за по-широко смекчаване на условията за растеж в страната.
В строителството съкращения още няма, но изглежда са налице са условия за забавяне на жилищния сектор, което води до забавяне на инфлацията в компонентата за жилищата.
Постъпващите данни за инфлацията, растежа и жилищния пазар предполагат, че в САЩ може да се очаква дезинфлационно забавяне на растежа. В този случай Федералният резерв може бързо да премине към тримесечен темп на съкращения на лихвите. Такава проактивна позиция за управление на риска ще облекчи финансовите условия, а това ще означава рали при акциите и облигациите.
Като се разглеждат относителните оценки на пазарите на акции и облигации, най-доброто съотношение риск/печалба се крие в инструментите с фиксиран доход.
Очакванията са Фед да задържи лихвите през март, да ги намали още два пъти през годината и почти да спре дотук. Терминалната лихва се оценява на около ниво от 3,9% - мястото, където цикълът на американската централна банка за облекчаване на паричната политика спира.
Като се има предвид, че шансовете за повишения на лихвите на Фед са относително малки – поне докато Джером Пауъл е председател до май 2026 г., облигациите предлагат интересно съотношение риск/доходност, ако дезинфлационната теза се окаже вярна.