Основните щатски борсови индекси приключиха сесията с понижения на фона на задълбочаващите се опасения сред инвеститорите относно ефектите от потенциалните мита на американския президент Доналд Тръмп, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones Industrial Average записа спад от 0,37% до 42 299,70 пункта.
Широкият измерител S&P 500 отчете понижение от 0,33% до 5693,31 пункта.
Технологичният показател Nasdaq Composite изтри 0,53% от стойността си, смъквайки се до равнище от 17 804,03 пункта.
В сряда вечерта Тръмп подписа заповед за въвеждането на 25-процентни налози върху вноса на автомобили в САЩ. Мярката трябва да обхване всички коли, „които не са произведени в САЩ“.
"Ще накараме да си платят държавите, които правят бизнес в нашата държава и вземат нашите работни места, нашето богатство, вземащи още много неща, които са взимали през годините", заяви Тръмп по време на брифинг в Белия дом.
Акциите на General Motors поевтиняха с над 7,3%, докато тези на Ford изтриха 3,88% от стойността си. Цената на книжата на Tesla междувременно се повиши с 0,39%.
Отделно трейдърите реагираха и на новия доклад за икономиката на САЩ, която се е разширила с по-бърз темп от предварително оценения през четвъртото тримесечие на 2024 г.
Основните щатски борсови индекси в края на сесията на 27 март.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната е нараснал с 2,4% на годишна база през периода от октомври до декември, показват окончателните данни на Бюрото за икономически анализи от четвъртък. В същото време предпочитаният от Федералния резерв измерител на инфлацията - ценовият индекс на разходите за лично потребление (РСЕ), който не включва храните и енергоносителите - беше ревизиран надолу до 2,6%.
Междувременно годишното проучване на Федералния резерв на САЩ показа, че повече собственици на малък бизнес са отчели спад на продажбите през миналата година, отколкото увеличение, което се случва за първи път от 2021 г. насам.
На облигационните пазари доходността по 10-годишните и 30-годишните американски държавни ценни книжа се повиши съответно до 4,361% и 4,721%.
Доларовият индекс, измерващ силата на американските пари спрямо кошница от шест конкурентни валути, записа спад от 0,27% до 104,27 пункта. Еврото се търгуваше за 1,08 щатски долара. Японската валута се разменяше при 151 йени за долар.
На петролните пазари цената на сорт Брент се повиши с 0,34% до 74,04 долара за барел. Фючърсите върху американския лек петрол WTI поскъпнаха с 0,37% до 69,91 долара за барел.