Пазарите в Азиатско-Тихоокеанския регион продължиха да се сриват в понеделник на фона на опасенията за глобална търговска война, предизвикана от новия кръг от мита на президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде CNBC.
Пазарите в Хонконг поведоха загубите в региона, като индексът Hang Seng спадна с 12,53%, а технологичният показател Hang Seng Tech се срина с 16,29%. Показателят CSI 300 в континентален Китай изтри 7,05% до 3589,44 пункта, с което отбеляза най-големия си еднодневен спад от октомври миналата година.
Японският бенчмарк Nikkei 225 се понижи със 7,83% и достигна 18-месечно дъно от 31 136,58 пункта, а широкият показател Topix отстъпи със 7,79% до 2288,66 пункта.
В Южна Корея показателят Kospi се понижи с 5,57% до 2328,20 пункта, докато измерителят на компании с малка пазарна капитализация Kosdaq спадна с 5,25% до 651,30 пункта.
Австралийският индекс S&P/ASX 200 изтри 4,23% и завърши деня на ниво от 7343,30 пункта. В преходната сесия бенчмаркът навлезе в територията на корекцията със спад от 11% от последния си връх през февруари.
Индийският бенчмарк Nifty 50 се понижи с 4,34%, докато по-широкият измерител BSE Sensex загуби 4,44%.
Американският президент Доналд Тръмп отказва да промени плановете си, след като митата, които обяви миналата седмица, предизвикаха ответни мерки от страна на Китай. Най-голямото безпокойство е, че ако не се предприеме нищо за деескалация на ситуацията, икономиките по света могат да изпаднат в рецесия.
„Наблюдаваме разпродажби във всички сектори – не само в засегнатите от търговията“, каза Джун Бей Лу, основател на хедж фонда Ten Cap Pty. „Мисля, че начинът, по който трябва да се погледне на това, е, че виждаме истинска капитулация на пазара на акции.“
Погромът се случва в момент, когато Тръмп заяви пред репортери, че инвеститорите ще трябва да приемат неприятната ситуация и че той няма да сключи сделка с Китай, докато не бъде уреден търговският дефицит на САЩ. Пекин обяви, че пазарите са се произнесли по плановете си за ответни мерки.
Смята се, че митата на Тръмп към днешна дата ще повишат ефективната търговска ставка на САЩ със 17,6 процентни пункта до 25,3%, отбелязва британският мениджър на активи Schroders. Според компанията това означава увеличение на цените в САЩ с около 2%.
Обикновена ответна мярка „като за подобен случай“ би добавила само още 1,3 процентни пункта към ефективната ставка и би имала незначително икономическо въздействие, пишат в бележка Йохана Кирклунд, главен инвестиционен директор на групата Schroders, и старши икономистът Джордж Браун.
Все пак те отбелязаха, че азиатските пазари са най-силно засегнати. Според техните оценки Китай и Виетнам ще претърпят загуби, надхвърлящи 0,5% от брутния вътрешен продукт (БВП), докато Европейският съюз (ЕС) и Япония са изправени пред удар от около 0,3% до 0,4% от БВП.