Европейските борси отбелязаха ръст във вторник, а инвеститорите остават под влиянието на бързо променящите се планове за мита на САЩ. Цената на акциите на LVMH спадна, след като гигантът в сектора на луксозните стоки не отговори на очакванията за продажбите си през първото тримесечие поради слаби продажби в САЩ и Китай, предават Ройтерс и CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 прибави 1,6%, а повечето индекси в региона се озоваха на положителна територия. Италианската фондова борса се представи най-добре на Стария континент с ръст от 2,4%.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 нарасна с 1,41% до ниво от 8249,12 пункта. Германският DAX е нагоре с 1,43% до ниво от 21 253,7 пункта. Френският CAC 40 напредна с 0,86% и завърши деня на равнище от 7335,4 пункта.
Книжата на LVMH поевтиняха със 7,8%, а компанията изгуби позицията си на най-голяма компания за луксозни стоки в Европа от гледна точка на пазарна капитализация за сметка на конкурента Hermes.
Компаниите за луксозни стоки и козметични продукти в Европа понесоха удар след резултатите на LVMH, като френската компания Christian Dior отбеляза спад от 8,3%, а цената на акциите на испанската козметична компания Puig се понижи с 4,4%. Индексът на луксозните стоки също спадна с 1,5%.
Въпреки това пазарните нагласи остават положителни, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че обмисля промяна на митата от 25%, наложени на вноса на чуждестранни автомобили и автомобилни части от Мексико, Канада и други страни. Индексът на автомобилите и автомобилните части се повиши с 2,3%.
Седмиците на несигурност около митата разтърсиха световните пазари, като тласнаха бенчмарковия индекс в Европа надолу с почти 10% спрямо рекордния му връх в края на търговията през март.
Първоначално Тръмп обяви „реципрочни“ мита за целия свят на 2 април преди неочаквано да оттегли тези мита миналата седмица за период от 90 дни. Ходът подкрепи финансовите пазари.
Но дори с 90-дневната отсрочка Европейският съюз все още трябва да се справя с широко мито от 10% и с по-високи ставки за стоманата, алуминия и автомобилите.
Книжата на BE Semiconductor Industries поскъпнаха с 13,3%, след като базираният в САЩ доставчик на оборудване за компютърни чипове Applied Materials купи дял от 9% в нидерландската компания за полупроводници.
Цената на акциите на Fugro спадна с 14,8%, след като нидерландската компания за геоданни съобщи, че е започнала да съкращава работната си ръка в САЩ и да ограничава дейностите си там, след като предупреди, че продажбите и приходите ѝ няма да отговорят на по-ранни прогнози.
Сега инвеститорите очакват срещата на Европейската централна банка в четвъртък, като пазарите прогнозират понижение на лихвите с 25 базисни пункта.
Преди решението на ЕЦБ данни на института за икономически изследвания ZEW показаха, че нагласите на германските инвеститори са отчели през април най-големия си спад от началото на нашествието на Русия в Украйна през 2022 г. поради несигурността, породена от митата на САЩ.