IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Фискалната ситуация в Америка заплашва доброто настроение на Уолстрийт

САЩ имат дългогодишен дисбаланс между парите, които харчат, и това, което събират от данъци

07:27 | 21.05.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Влошаващата се фискална ситуация в САЩ заплашва да развали доброто настроение на Уолстрийт.

Инвеститорите разпродадоха държавни облигации на САЩ и долари в понеделник, след като в края на миналата седмица Moody's Ratings отне последния рейтинг ААА на страната заради големите бюджетни дефицити и нарастващите лихвени разходи, пише The Wall Street Journal.

Бюджетната комисия на Камарата на представителите одобри в неделя законопроект за данъци и разходи, който се очаква да добави трилиони долари към тези дефицити. Това засилва нервността относно траекторията на дълга на Америка.

Въпреки че акциите приключиха сесията през същия ден с ръст, продажбите повишиха доходността по дългосрочните държавни облигации, а цените им спаднаха. Доходността по 30-годишните облигации на САЩ за кратко надхвърли 5%, преди да се установи малко под този праг, близо до най-високото ниво за годината.

Доходността по 30-годишните държавни облигации на САЩ се установи на 4,937% в понеделник, според Tradeweb. Това е увеличение спрямо 4,786% в края на миналата година. Доходността по 10-годишните облигации достигна ниво от 4,473% в понеделник спрямо 4,437% в петък и по-малко от 4,2% в края на април.

Този ръст на доходността е продължение на едноседмичното покачване, подхранвано от смесицата от намаляващите страхове от рецесия, постоянните опасения относно инфлацията и нарастващите опасения, че по-големите дефицити ще наложат все по-големи аукциони на облигации. По-голямото предлагане на държавни облигации може да надхвърли търсенето и да принуди правителството да плаща по-високи лихви, за да привлече инвеститори.

Размерът на бюджетния дефицит е особено тревожен за инвеститорите, защото икономиката е силна, а не в рецесия, когато данъчните приходи обикновено се сриват и правителството увеличава разходите, за да съживи растежа и да помогне на безработните.

„Ако сега създаваме дефицити от този тип, какво би могло да бъде, когато икономиката се сблъска с някакви проблеми?“, пита Кристофър Съливан, главен инвестиционен директор на Федералния кредитен съюз на ООН.

Инвеститорите следят внимателно доходността по държавните облигации, които играят основна роля при определянето на разходите по заемите в цялата икономика.

В навечерието на тази година много анализатори твърдяха, че един от най-големите рискове за акциите би бил скок в доходността по държавните облигации, ако републиканците приемат данъчни облекчения, без да компенсират разходите. Тези опасения избледняха, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви огромни нови мита на 2 април. Това породи непосредствени опасения, че икономиката може да бъде доведена до рецесия.

Тези опасения се съживяват напоследък, дори преди понижаването на рейтинга на Moody's, докато дългоочакваното законодателство за намаляване на данъците се оформи в Конгреса.

Очаква се Камарата на представителите да гласува законопроекта още тази седмица, така че да се удължат изтичащите данъчни облекчения, обхватът им да се разшири, както и да се намалят разходите по програмата Medicaid и за хранителни помощи. Очаква се това да увеличи бюджетните дефицити с около 3 трлн. долара през следващото десетилетие в сравнение със сценарий, при който данъчните облекчения изтичат по график на 31 декември.

САЩ имат дългогодишен дисбаланс между парите, които харчат, и това, което събират от данъци. Публичният федерален дълг е около 29 трлн. долара – почти двойно повече от нивото, когато Тръмп подписа първоначалното си данъчно облекчение през 2017 г. Близо 1 долар от всеки 7 долара, похарчени от САЩ, отива за плащане на лихви. Това е повече, отколкото страната харчи за отбрана.

Опасенията за фиска заплашват да подновят разпродажбата на американски активи. Тенденцията „Продай Америка“ се зароди преди месец, тъй като инвеститорите се опасяваха, че изолационистките търговски политики могат да доведат до глобална капиталова война, която – на свой ред, би принудила чуждестранните инвеститори да се откажат от американските активи, включително и облигациите на САЩ.

Анализатори отбелязват, че опасенията относно фискалното състояние на САЩ измъчват инвеститорите от години, без да причиняват продължителни смущения при акциите. Те казват, че различни фактори, включително промени в търговската политика, е по-вероятно да променят пазарите в краткосрочен план.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:27 | 21.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Пазари виж още

Коментари

Финанси виж още