Оптимистите на пазара на злато отстъпват
Преди година почти всички бяха оптимистично настроени към златото, тъй като металът действаше като магнит на фона на несигурността около митата и очакванията за понижения на лихвите. Сега оптимистите отстъпват.
Goldman Sachs понижи ценовата си прогноза си за декември 2026 г. от 5400 до 4900 долара за тройунция, позовавайки се на забавянето на пониженията на лихвите. При сценарий, при който повишенията действително се осъществят, банката предвижда цената на златото да се понижи до 4440 долара за тройунция.
Анализаторите по суровините в Bank of America вече считат, че поскъпване до 6000 долара в близко бъдеще е малко вероятно.
„Повишената вероятност за увеличения на лихвите до декември 2026 г. е в тясна корелация със спада в цените на златото. Или, казано по друг начин, преходът от „инфлационни намаления“ към по-строга парична политика намалява потенциала за ръст на цената на златото с около 50% при равни други условия“, посочва в доклад анализаторът на Bank of America Майкъл Уидмър.
Кога купуването на злато наистина дава резултат
Нищо от това не означава, че златото е изчерпало потенциала си. Означава, че условията, които наистина му благоприятстват, просто се променят днес.
Златото обикновено блести, когато инфлацията се забавя и централните банки намаляват лихвите, защото реалните доходности падат, а алтернативните разходи за притежаването му се сриват. То се представя добре и когато растежът забави ход, а пазарите на акции се колебаят, привличайки средства към сигурно убежище.
Историята показва, че металът се представя най-добре не когато инфлацията е просто ускорена, а когато инфлацията е ускорена и централните банкери поддържат експанзивна парична политика.
Мит от 70-те години
Представата за златото като автоматична защита срещу инфлацията е до голяма степен остатък от 70-те години, когато цените излязоха извън контрол, а централните банкери реагираха бавно. При упорита инфлация и неспособност на паричната политика да я овладее, реалните лихвени проценти станаха силно отрицателни, а инвеститорите потърсиха убежище в активи като златото. Цената на благородния метал скочи, защото нищо друго не ги предпазваше.
Днес картината е съвсем различна. Златото се сблъсква с неблагоприятни фактори като покачващи се лихвени проценти, по-висока доходност по облигациите и по-силен долар. Междувременно икономиката, особено в САЩ, остава силна, като безработицата е близо до исторически ниски нива, а технологичните компании отчитат бурно нарастващи печалби.
Урокът е неприятен, но ясен: купуването на злато просто защото инфлацията се ускорява може да се окаже грешка.


Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Защо аутсайдерите на Световното първенство се справят толкова добре
Путин отново призова за преговори: Какво стои зад промяната в тона на Москва
Кардиолог: Температури от 35-36 градуса не са драматични, организмите ни са свикнали
Какво ще е времето през следващата седмица?
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Не засаждайте тези растения в двора си
ООН: Близо 7 милион души са засегнати от трусовете във Венецуела
Протест в София против кабинета "Радев": "Оставка“, "Тук не е Москва" СНИМКИ
Абровски: 170 млн. евро компенсации ще получат земеделците заради войната в Иран
БАБХ спря близо 5 тона храни при проверки в страната


преди 5 минути До: matiza...сравнението на един актив спрямо друг актив е т ъ по и не показва нищо. Абсолютно нищо..ето ти друго сравнение : последните 10 години акциите от групата Magnificent 7 (Apple, Microsoft, Alphabet/Google, Amazon, Meta, Nvidia и Tesla) осигуряват средногодишна доходност от 36.32%. Това се равнява на обща печалба от приблизително 700% до над 1,000%. За същия период златото бележи средногодишна възвращаемост от 9% до 10%, генерирайки общ ръст от около 262% отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 минути До: matizaНещо символът за евро се губи, сори 20 к.евро -40 к. евро отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 минути До: Az_Kocho Добре, коментирай ми следният случай - през 2007 г. си купих чисто нов автомобил за 20 к.. Тогава са ми трябвали 33 унции злато. Същият сега струва 40 к. (вече хибрид и т.н.) за което ми трябват 12 унции злато отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 47 минути Освен това 90 пр. от хората в България притежават средно по 10-30 грама, останало от баби и дядовци (зъби, ,пендарчета или някоя стар монета). Не разбирам хората тук на какво се радвате ? Че сте спечелили 100 евро от курса за миналата година от които сега сте загубили 50 евро, хахах отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 52 минути До: sssaaa... Да златото е да го пазиш до гроб, цената му все ще расте ще се срива и пак ще расте. А ти ще го пазиш, без лихви без дивиденти и с разходи по съхраняване. А когато си отидеш от този свят както всички нас твоите наследници да му мислят какво ще го правят хахах дано да имат късмет да е на пик а не на дъно. Последният път то остана на дъното 10 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 56 минути До: sssaaa....кои са банките които определят цената? Няма такова нещо , цената я определя пазара като на всеки един пазар от краставиците на пазара до имотите. ТЪРСЕНЕ И ПРЕДЛАГАНЕ. Няма друг фактор, това е единственият. Хахах отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 56 минути 2. Цената на жълтото се определя от същоте тези банки в Долари. Това няма да е винаги така, сами разбирате защо. 3. Трябва да знаете че няма краткосрочен вечен спад или вечен ръст на жълтото, но има вечен ръст на горе. 4. Аз през 2013г купих на 1200$, тогава бяха 1800лв, после цената падна на около 1100$, тук във форума всякакви специалисти викат продавайки, но от тогава до сега не съм продал и нямам намерение да го правя, защото знам, че сега с тези пари бих си купил същите неща като през 2013г отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 час Момчета, следя златото от много години и бих искал да добавя няколко неща. 1. Не винаги има логика в моментната цена на жълтото. Някой път цената поданици се вдига при намаляне на лихвите. Логиката е много неработеща при определяне на цената, защото ценовия диапазон му се определя контролирано всеки ден от няколко водещи световни банки. Често пишейки за златото само ще кажа, че когато и човек да си купи инвестиционно злато, на каквато и да е цена, то това няма да е грешка в дългосрочен план. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 час До: Slavi.13..."С този ръст на заемите догодина българите, не радеФ ще плащаме 600 милиона евро лихви, само лихви." Хаха именно парите поскъпват защото вече ме са безплатни. Понеже не разбираш какво казваш с този цитат сам потвърждаваш че парите поскъпват. А когато парите поскъпват активите се сриват. Курс 401. На български основен курс по икономика. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 час До: Slavi.13....Може ли да ми покажеш коя банката която печати пари? Само в България годишно се добиват средно между 10 и 11 тона злато. Може ли да обясниш как така количеството на златото е константно? Хахах.През годините златото е претърпявало огромни скокове но и огромни сривове. Последният път беше през 2014 с минус 50+ процента. В момента то е с 26+ процента по евтино от пика му през миналата година. А инфлацията расте. Относно парите то поскъпват спрямо златото, имотите, среброто битко ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар