IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Представители на Фед дадоха знак, че лихвите ще останат без промяна поне до септември

Инвеститорите виждат по-малко от 10% вероятност за намаляване на лихвите при следващата среща на централните банкери

12:00 | 20.05.25 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Двама представители на Федералния резерв на САЩ, включително ръководителят на Фед в Ню Йорк Джон Уилямс, предположиха, че централните банкери може да не са готови да намалят лихвените проценти преди септември, сблъсквайки се с неясни икономически перспективи, предаде Bloomberg.

„Предстои ни процес на събиране на данни, придобиване на по-добра представа и наблюдение на развитието на събитията“, заяви Уилямс в понеделник на конференция, организирана от Асоциацията на ипотечните банкери.

Следващите три заседания на паричния орган са планирани за юни, юли и септември.

Инвеститорите виждат по-малко от 10% вероятност за намаляване на лихвите при следващата среща на централните банкери, насрочена за 17-18 юни във Вашингтон. Те очакват две намаления с по четвърт пункт до края на годината, което е по-малко от четирите, прогнозирани в края на април.

Управителят на Фед в Атланта Рафаел Бостик зададе подобен тон в интервю за Bloomberg в понеделник, сигнализирайки за нежелание за промяна на лихвените проценти за известно време.

„Ако продължаващите търговски преговори на администрацията на Доналд Тръмп се проточат, няма да знаем какви ще бъдат истинските ефекти от тях няколко месеца след това“, каза той.

По-рано в понеделник Бостик отбеляза, че централните банкери ще трябва да изчакат „три до шест месеца“, за да видят какво ще се случи в търговски план. Той заяви, че все още е възможно търговските преговори да се придвижат по-бързо, а митата да бъдат намалени повече от предвиденото.

„В такъв случай може да сме в състояние да изтеглим напред някои от действията си, защото може да не се налага да правим толкова много по отношение на управлението на ценовото равнище“, добави финансистът.

На свой ред Уилямс отново подчерта, че несигурността пречи не само на централните банкери, но и на фирмите и домакинствата, докато се опитват да предвидят как митата и другите политики на администрацията на Тръмп ще променят облика на американската икономика.

Представителите на Фед запазиха лихвените проценти без промяна в началото на май, позовавайки се на повишената несигурност, дължаща се основно на митата. Те също така виждат рискове както от по-висока безработица, така и от по-бърза инфлация.

Администрацията на Доналд Тръмп наскоро постигна временно споразумение с Китай за намаляване на митата върху много от вносните стоки. Продължават преговорите с ключови търговски партньори, докато половината от 90-дневната пауза за т. нар. „реципрочни“ налози вече изтече.

Джон Уилямс, подобно на много свои колеги, заяви, че Фед може да не бърза с оценката на новите данни. Макар да призна, че инфлацията се забавя и икономиката е близо до пълна заетост, той следи просрочията и апетита за потребителски разходи.

Той също така определи текущата политика на Фед като „леко рестриктивна“ и на добра позиция.

Заместник-председателят на Фед Филип Джеферсън също се застъпи за изчаквателния подход по време на конференция в понеделник. Той заяви, че за Фед е важно да се увери, че всяко потенциално повишение на цените няма да прерасне в трайно ускоряване на инфлацията.

„Като се има предвид нивото на несигурност, с което се сблъскваме в момента, смятам, че е уместно да изчакаме и да видим как се развиват политиките с течение на времето и какво ще бъде тяхното въздействие“, каза Джеферсън, като добави, че паричната политика е на „много добро място“.

Управителят на Фед в Минеаполис Нийл Кашкари също говори в понеделник, отбелязвайки, че икономиката на САЩ е стъпила на стабилна основа в началото на тази година и че централната банка е постигнала голям напредък по отношение на забавянето на инфлацията. Той обаче заяви, че митата са сериозно предизвикателство за централните банкери, което засега ги оставя в режим на изчакване.

„Има много несигурност, която се опитваме да преодолеем“, каза Кашкари. „Наистина трябва да изчакаме, докато получим повече информация.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:56 | 20.05.25 г.
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

Финанси виж още