IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще остане ли доставката на български плодове и зеленчуци в списъка на стоки с фискален риск?

Не се стимулира родното производство, а допълнителните административни тежести дори ще го намалят, предупреди Мариана Милтенова, председател на Съюза на градинарите

20:44 | 04.01.24 г.
Автор - снимка
Редактор

Най-големите злоупотреби стават с количествата плодове и зеленчуци, които се внасят в държавата, а не с тези, произведени у нас. Това заяви пред Bulgaria ON AIR председателят на Съюза на градинарите Мариана Милтенова, след като в началото на годината влезе в сила наредба, която определя условията и реда за фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск на територията на България.

Производителите са обезпокоени, че пресните плодове и зеленчуци остават под контрол в тази група, в която първоначалният списък е с много повече групи стоки. „От тях бяха извадени преработените продукти – месо, млечни, а останахме ние като едни от най-рисковите“, уточни Милтенова.

Според нея производството на плодове и зеленчуци в страната и количествата „са толкова малки“, защото не се стимулира производството им, а допълнителните административни тежести дори ще го намалят. Тя разясни, че по новата наредба, преди да продават каквито и да е било пресни зеленчуци и плодове, трябва да се направи уведомление до Националната агенция за приходите, да се заявят количествата, доставките, шофьорите, дата, час и място на доставка.

"Ако камионът закъснее – трябва да се направи ново уведомление. Вчера колегите са започнали да работят със системата, те звънят по телефона, за да питат за колко време горе-долу се стига до базата, за да се посочи часът. Логистиката става все по-сложна. Освен това, има и разлика в кантарите за стоката. Всичко това влияе, но ти в системата не може да направиш корекции нито за количествата, нито за времето", коментира председателят на Съюза на градинарите.

Милтенова добави, че ако на място има контролен орган и се отчете разминаване в информацията, следват санкции.

"Нашето настояване е пресните зеленчуци и плодове, които са родно производство, да бъдат извадени от този списък. Завихме го пред Министерството на земеделието преди повече от два месеца, но все още нямаме отговор. Преди празниците пуснахме писмо с молба за среща с премиера и Министерството на финансите", съобщи тя.

Мариана Милтенова напомни, че от бранша са инициатори за промени, за да се изсветли секторът, но вместо това са останали в списъка за строг фискален контрол. „Говорили сме много пъти за това, че е добре да се намали ДДС за сектор "Плодове и зеленчуци", за да няма тези злоупотреби“, потвърди председателят на Съюза на градинарите.

Защо не се контролира достатъчно вносът на плодове и зеленчуци? Заобикаля ли новата наредба нерегламентирания внос и как може това да се промени?

Гледайте още видеа в сайта на Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:44 | 04.01.24 г.
Специални проекти виж още
Още от Данъци и бюджет виж още

Коментари

Финанси виж още