Проектобюджет за годината бе одобрен на първо четене от парламента на заседание, продължило до късно през нощта след повече от четири часа дебати, предават БНР и БТА.
Проектът бе приет със 152 гласа "за", 73 "против" и без въздържали се. Подкрепиха го ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "БСП-Обединена левица", "Демокрация, права и свободи"-ДПС и "Има такъв народ". Против бяха "Продължаваме промяната-Демократична България", "Възраждане" и "Морал, единство, чест".
Финансовата рамка за годината предвижда рекордно ниво на разходите и приходите, съответно близо 97 млрд. и над 90 млрд. лева. Заложеният дефицит е в размер на 6,4 млрд. лева, или 3% от брутния вътрешен продукт.
По-рано депутатите гласуваха на първо четене и законопроектът за държавното обществено осигуряване. В него се залага 8,6 на сто увеличение на пенсиите от 1 юли, а от 1 април се покачва максималният осигурителен праг до 4130 лева. Здравната каса ще разполага с 9,4 милиарда лева.
Министърът на финансите Теменужка Петкова определи държавния бюджет като "възможен" и призна, че е изготвен в много кратки срокове: "Със сигурност може да се мисли за много по-добър вариант на Закон за бюджета, но това изисква време, стабилизиране на публичните финанси, промяна в политиката по отношение на публичните финанси, така че в средносрочен план да можем да стигнем до едно балансирано бюджетно салдо".
От БСП вече работят по реформи, които ще залегнат в Бюджет 2026, обяви Драгомир Стойнев от левицата.
От "Продължаване промяната - Демократична България" разкритикуваха високите разходи и надценените приходи, като според Мартин Димитров дори може да се стигне до актуализация. "Бюджетът, изготвен от това управляващо мнозинство, може да бъде определен по-скоро като антиреформаторски", посочи той.
В пленарната зала се стигна до викове и размяна на остри реплики заради критиките, които бившият министър на финансите Асен Василев отправи към проектобюджета, определяйки го като скандален.
Чухме, че правителството има много добри намерения – да отдели 19 млн. лв. за репродуктивна грижа, но никъде в бюджета не е записано, в този бюджет не съществува фонд “Култура“, както и компенсациите за децата, които не са записани в детски ясли и градини, обясни той. Въпросът е защо всички тези добри намерения не са записани в бюджета, попита Василев. Защото, по думите му, когато средствата не са записани в закона, организациите и гражданите стават зависими от добрата воля и от "раздаването от джипката по симпатии".
Бившият финансов министър посочи също, че в бюджета са предвидени 19 млрд. лв. дълг при необходими 12 млрд. лв., т.е. вземат се 7 млрд. лв. повече, за да се раздадат на държавни предприятия. Според него част от тези пари може да напуснат границите на държавата. Това е бюджет за корупцията в особено големи размери и за МВР, и службите, които трябва да я прикриват, обвини управляващите Василев. Притеснително е, по думите му, че през януари ръстът на данъчните приходи е над 15% при по-ниските ставки, а февруари е под 13% при по-високите ставки. Получи се така, защото наплашихте гражданите, фирмите и падна потреблението, обясни Асен Василев.
Вие критикувате себе си - ние управляваме от един месец, вие управлявахте в последните четири години, отговори от своя страна Теменужка Петкова. Какво търсите в бюджета разходи, които много добре знаете къде се намират, попита тя. Парите за майките, за репродуктивната грижа - всичко това се намира в бюджета, посочи мининистърът.
Всички мерки свързани със събираемостта на приходите са в резултат на съвместната работа с Националната агенция за приходите и Агенция "Митници", там не сме сменили и един човек, това е вашият екип, посочи тя. По отношение на лимита на дълга Петкова отбеляза, че той може да се използва от Министерския съвет, не е казано, че ще се случи, но "ние трябва да можем да подсигурим важни проекти в сектори като отбрана, енергетика, земеделие и здравеопазване".
Председателят на парламентарната група на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов коментира, че това не е желаният бюджет от „Има такъв народ“, защото е доста щедър, а те са дясна партия. От друга страна, този бюджет е възможен такъв, какъвто е, защото има толкова „мазаляк, оставен от Асен Василев“, така е „изчегъртал държавата“, че ние нямаме абсолютно никакъв друг избор, посочи той. По думите му от появата на Асен Василев бюджетът започва да е на дефицит, за три години той е вдигнал държавния дълг с 20 млрд. и е вкарал страната в дългова спирала.