Бизнесът се обяви против предложенията през бюджета да бъдат национализирани постъпленията по личните партиди във втория стълб на пенсионната система. Пренасрочването на средствата към първия стълб не би запълнило дефицита в него, алармират национални и браншови организации в становище в защита на интересите на 4,5 млн. осигурени лица. Становището е по повод внесено предложение от ПГ „Възраждане“ за изменения и допълнения на приетия на първо четене Закон за държавния бюджет за 2025 г.
Индустрията напомня, че средствата по личните партиди се наследяват и закриването им би ощетило наследниците на осигурените лица. Също така предлаганата промяна по един антипазарен начин ще лиши гражданите от възможността да изберат как и къде да се осигуряват – в избраното от тях частно пенсионно дружество или в държавното обществено осигуряване с пълния размер на осигурителната си вноска. И в момента съществува законова възможност пенсионноосигурителните дружества, така както се конкурират помежду си, да бъдат конкурирани и от НОИ, но това е допустимо само в условията на доброволност, при запазено право на избор на потребителите, пишат до политиците национални и браншови организации.
В становището се напомня също за успешно преминалия преглед на ОИСР, констатираната сигурност и надеждност на пенсионните дружества, постигнали положителна средна доходност за целия период от въвеждането на тристълбовия модел.
"Пренасочването на осигурителни вноски в размер на 2,7 млрд. лева няма да реши проблема със задълбочаващия се дисбаланс в приходно-разходната част на ДОО и дори да намали нарастващия дефицит временно, в дългосрочен план ще задълбочи проблема“, се посочва в позицията на индустрията. И се напомня, че пенсионните дружества са най-контролираният и прозрачен бизнес, тъй като всеки ден докладват сделките си в Комисията за финансов надзор и също така публикуват стойностите на дяловете на фондовете на страниците си в интернет.
Предлаганата промяна ще засегне негативно както осигурените в пенсионните фондове лица, така и капиталовия пазар, инвеститорите на него и държавата, пише още в становището.
Към края на третото тримесечие на 2024 г. инвестициите на фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) в български финансови инструменти възлизат общо на над 5,2 млрд. лева. „Реална е опасността от „fire sale“ осребряване и/или преструктуриране на портфейлите на пенсионните фондове - от една страна, за да изпълнят политическото решение и, от друга, да отговорят на количествените регулаторни изисквания. Крайният ефект от прилагането на подобна мярка се понася пряко от осигурените в пенсионните фондове лица, които по силата на действащото законодателство в значителна степен носят инвестиционния риск, така и от страна на държавата от гледна точка на поетите задължения, се казва в становището.
Като се има предвид, че България се стреми да стане член на еврозоната и пълноправен член на ОИСР, то не би следвало да се предприемат действия, които да дискредитират съществуващия модел. Бизнесът напомня негативния пример с Унгария, която единствена в ЕС преустанови осигуряването във втори стълб на пенсионната система.
Становището е изпратено до партиите в 51-ото Народно събрание и е подписано от Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК), Българската асоциация на управляващите дружества (БАУД), Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП), Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране и Българската предприемаческа асоциация.
преди 1 седмица Е въпрос на време беше да се сетят за това.И кой разбира се друг,, освен Възраждане. Какъв ще е ефектът е ясно разбира се -ще ги изплюскат за една две години, и после айдее кой еб.а еб.ал кака се ожени... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица ...и никой не пита осигуряващите се, всеки говори от тяхно име... Селд толкова десетилетия кражби и лошо управление, даже е редно да има опция да се откажем и сами да се оправяме! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица До: Bobo11 , а не може ли да оставим осигурените да си решават къде да стоят вноските? ;) или е по-лесно да ги 'олапаме' ?.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица До: Bobo11"От гледна точка на осигурените това решение е много разумно и оправдано ..." Мхм, доооообре, да си прехвърлим личните, наследяеми средства от вторият стълб в бездънната каца на НОЙ. В момента, в който спестените ви средства постъпят в НОЙ, може да ги считате със стойност 0! Оставате на голите обещания на държавата че ще има да ви дава, защото в НОЙ каквото влиза - това и излиза, но понеже не стига се дотира от бюджета. По-добре с високи такси и ниска доходност отколкото НИЩО! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 седмица От гледна точка на осигурените това решение е много разумно и оправдано предвид на ниската доходност и несъразмерно високите такси на фондовете. Освен това понятието "бизнес" по отношение на фондовете на ДЗПО не е уместно. Да получаваш директно от НАП вноски и да ги таксуваш не е бизнес. отговор Сигнализирай за неуместен коментар