IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg

Експерт: Очаквам волатилността на биткойна да бъде подхранвана и от външни за САЩ фактори

По време на предизборната кампания и двете партии в САЩ осъзнаха, че криптоиндустрията им е необходима, смята Петко Карамочев

17:59 | 09.12.24 г.

Очаквам волатилността на биткойна да бъде подхранвана и от външни за САЩ фактори, и от самите думи на Доналд Тръмп и администрацията му, а не само от регулацията. Това каза Петко Карамочев, основател на INDUSTRIA.tech, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.

Според него съвсем очаквано след избирането на Тръмп за президент на САЩ цената на криптовалутите е тръгнала нагоре. По думите му по време на предизборната кампания и двете партии в САЩ са осъзнали, че криптоиндустрията им е необходима.

„И двете партии разбраха, че криптообществото е много голямо. То е не само волатилно, каквато е самата индустрия, но и много важно за самите избори, защото не говорим вече само за поколението на т.нар. „техно-брос“ (от tech bros - нарицателно за участниците в доминираната предимно от мъже технологична индустрия, бел. ред.), а и за следващото поколение, което инвестира в подобни активи. То искаше да бъде видяно и видяха в лицето на Тръмп човек, който да ги представлява в Белия дом“, каза още той.

Карамочев определи номинирания за председател на Комисията по ценните книжа и фондовите борси (SEC) Пол Аткинс като много опитен избор. Той посочи, че Аткинс има опит и в индустрията, и в агенцията. Карамочев очаква относително дерегулиране на пазара в САЩ по отношение на криптоактивите след встъпването на Аткинс в длъжност. Според него това със сигурност би помогнало на иновациите и на биткойн компаниите, и на свързаните с криптоактиви да се развиват по-добре и да създават нови продукти.

„Подкрепен от един по-благосклонен SEC, бихме могли да видим доста повече иновации и една Америка, работеща много повече в полза на развитието на цифровите активи, но това не означава задължително активи, издавани от централни банки. Това е нещо, за което Тръмп, според мен, ще ревизира мнението си спрямо изявленията си по време на предизборната си кампания, когато разбере точно каква сила би му дала дигитално издавана валута като дигиталния долар", каза още Карамочев.

Той коментира и т.нар. „План 2025“, който определи като „нещо като пътеводна светлина за кампанията на Тръмп“. Въпреки че криптоактивите са част от този документ, той е свързан с малко по-философската роля на американската мечта, смята той.

Според Карамочев има противопоставяне между идеята за силен долар и световна доминация и за протекционистична икономика и идеята за биткойна като глобална валута.

Относно идеята за държавен резерв от битойни, според Карамочев това напомня на златния резерв.

„Тук въпросът е дали управлението на Тръмп ще може да използва огромните си възможности, за да наложи биткойн, или да направи една хибридна система“, каза той, като уточни, че в такава хибридна система се запазва идоларът. .

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Бизнес старт“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:59 | 09.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Криптопазар и дигитални активи виж още

Коментари

Финанси виж още