Американската Комисия по ценните книжа и борсите (SEC) разглежда отблизо делата, които е завела срещу криптофирми, докато се опитва да намери нов тон в регулирането на цифрови активи. Това заяви комисар Хестър Пиърс, цитирана от Bloomberg.
„През последните няколко години делата по правоприлагане бяха използвани като начин за създаване на регулаторна политика; това е много нетипично“, каза Пиърс във вторник по време на телевизионно интервю за медията. „Опитваме се да се върнем към пътя, при който наистина използваме другите си инструменти, за да правим политики“, допълни тя.
В понеделник SEC подаде искане за временно спиране на съдебния процес срещу Binance, най-голямата криптоборса в света. Регулаторът съди Binance и съоснователя Чанпън Джао от 2023 г., твърдейки, че фирмата е управлявала неправилно клиентски средства, подвеждала е инвеститори и регулатори и е нарушавала законите за ценните книжа.
SEC поиска кратка отсрочка от 60 дни, позовавайки се на предстоящото разработване на регулаторна рамка за цифровите активи.
По време на интервюто Пиърс не каза дали SEC ще се откаже изцяло от делото, тъй като не може да обсъжда конкретни случаи. Тя заяви, че агенцията ще трябва да „разплита“ делата срещу криптокомпании, но не коментира евентуален отказ от процесите срещу други фирми. През 2023 г. регулаторът заведе дело и срещу Coinbase Global Inc. по обвинения в незаконна борсова дейност.
„Това са факти и обстоятелства“, посочи тя. „Ще трябва да разгледаме всеки случай по същество, докато се придвижваме напред“, допълни Пиърс.
С администрацията Тръмп се очаква SEC да направи обратен завой по отношение на регулирането на криптосектора. В рамките на дни след встъпването си в длъжност новият президент подписа указ за създаване на работна група, която да съветва относно криптополитиката. Той също така обмисля създаването на национален биткойн резерв – това може да повиши цените на криптоактивите и да придаде легитимност на индустрията.
Пиърс ръководи фокусираната върху сектора работна група в SEC, чиято цел е да създаде „всеобхватна и ясна“ рамка за регулиране на пазара. Миналата седмица тя изложи някои от целите си за групата, които включват определяне на това кои цифрови активи са ценни книжа и кои части от сектора попадат извън юрисдикцията на регулатора.
Пиърс, която е от Републиканската партия, получи похвали от индустрията за цифрови активи заради подкрепата си за пускането на биткойн борсово търгуваните фондове и несъгласието си с действията на SEC срещу криптосектора. Това ѝ донесе и прякора „криптомама“.