IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как силното търсене на енергоспестяващи системи разкрива бизнес възможности?

Видински завод за електронни компоненти разширява капацитета си при високия обем на поръчките

23:10 | 25.08.22 г.

Високите цени на горивата и зеления преход карат потребителите в цяла Европа да търсят усилено алтернативи на традиционните източници на отопление и енергоспестяващи системи, което създава много бизнес възможности.

Това каза инж. Мартин Петров, директор на "Технически компоненти България", в ефира на предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria.

Компанията произвежда електронни компоненти и системи за енергийно ефективно отопление и климатизация. Планирано е разширяване заради увеличеното търсене и високия обем на поръчките.

„Капацитетът ни ще бъде три пъти по-голям, като планираме да го запълним в рамките на 2-3 години. Това ще добави и между 100 и 200 нови работни места“, каза гостът.

„Увеличеното търсене е факт през последната година. Нормално е потребителите да търсят продукти, които да намаляват енергийните им разходи. Голяма част от нашите продукти са за климатизация, това е една от причините да увеличим капацитета си. През последните месеци хората в Западна Европа се ориентират към електрическа енергия вместо към газ и изкопаеми горива. Електрическата енергия не е евтина, но очакваме Зеления преход, който може да смекчи цените“, смята той.

Набавянето на нов персонал обаче не е лесно, като компанията предприема различни мерки в тази посока. „Наехме професионална компания за човешки ресурси, започвахме да инвестираме в мерки за привличане на хора, тъй като човешкият капитал става все по-важен“, посочи събеседникът.

Другите предизвикателства са забавянето при доставките на суровини и високите цени на енергията. „Ние работим с електроника и има някои критични компоненти за които има само 2-3 световни производители. Един наш продукт съдържа стотици или хиляди компоненти, ако един липсва се затварят много ресурси до изчакване на последния компонент“, отбелязва той.

„Недостигът на чипове ни се отразява негативно. Допреди 1-2 години доставките се правеха в рамките на няколко седмици, а в момента уговаряме доставки за 2025 и 2026 г. и дори при тях няма твърд ангажимент от страна на доставчиците“, посочи Петров.

По негови думи компанията не е твърде енергоемка и цените на енергията не влияят пряко, но косвено цените на компонентите са се повишили значително заради това.

Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:20 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още