Китайската технологична компания DeepSeek разкри някои финансови данни, като каза, че нейният „теоретичен“ марж на печалбата може да надхвърли над пет пъти разходите, хвърляйки малко светлина върху бизнес моделите в индустрията на изкуствения интелект (AI), пише Bloomberg.
Изводът се отнася до изчислителната мощност, електричеството, съхранението на данни и други ресурси, необходими, за да могат AI моделите да работят в реално време.
Въпреки това DeepSeek изтъкна отказ от отговорност по отношение на подробности, предоставени на GitHub , като каза, че действителните ѝ приходи са значително по-ниски поради различни причини, включително факта, че само малък набор от услугите ѝ се монетизират и предлага отстъпки в извън пиковите часове.
Въпреки че впечатляващите маржове на печалбата са хипотетични, това се случва в момент, когато рентабилността на стартъпите с фокус върху AI и техните модели е водеща тема сред технологичните инвеститори.
Компании от OpenAI Inc. до Anthropic PBC експериментират с различни модели на приходи, от базирани на абонамент до събиране на лицензионни такси, докато се надпреварват да създават все по-сложни AI продукти. Но инвеститорите поставят под съмнение тези бизнес модели и тяхната възвръщаемост, оформяйки дебат относно осъществимостта на достигане на доходност в близко бъдеще.
Базираната в Ханджоу компания добавя, че нейната онлайн услуга има „марж на печалба от 545%“ и прави преглед на своята дейност, включително как оптимизира изчислителната мощност чрез балансиране на натоварването – това е управление на трафика, така че работата да се разпределя равномерно между множество сървъри и центрове за данни.
DeepSeek казва, че това е нововъведение, за да се оптимизира количеството данни, обработвани от AI модела за даден период от време.
В поредица от необичайни стъпки, започнали в началото на тази седмица, стартъпът, който подкрепя изкуствения интелект с отворен код, изненада мнозина в индустрията, като сподели някои ключови иновации и данни, които са в основата на неговите модели, за разлика от подхода на най-големите му конкуренти в САЩ като OpenAI.