Компаниите за финансови технологии (финтех) първоначално бяха най-големите губещи от повишаването на основните лихви от световните централни банки през 2022 г., което доведе до спад в оценките им.
С течение на времето обаче тази промяна в лихвената среда стабилно увеличи печалбите на финтех компаниите, пише CNBC. Причината е, че по-високите лихви увеличават т.нар. нетен лихвен доход – или разликата между лихвите, начислявани за заеми, и лихвите, изплащани на вложителите.
За 2024 г. няколко финтех компании – включително Robinhood, Revolut и Monzo – отбелязаха увеличение на печалбите си в резултат на това. Robinhood отчете годишна печалба в размер на 1,4 млрд. долара, подкрепена от скок от 19% на нетния лихвен доход на годишна база до 1,1 млрд. долара.
Revolut също отбеляза скок от 58% на нетния лихвен доход за миналата година, което помогна печалбата да нарасне до 1,1 млрд. паунда (1,45 млрд. долара). В същото време Monzo отчете първата си годишна печалба за годината, приключваща на 31 март 2024 г., подкрепена от увеличение от 167% на нетния лихвен доход.
Сега финтех компаниите – особено дигиталните банки – са изправени пред ключов тест, тъй като широкообхватното понижение на лихвите поражда съмнения относно устойчивостта да се разчита на тази повишена печалба в дългосрочен план.
„Средата на спадащи лихвени проценти може да постави предизвикателства пред някои финтех играчи, чиито бизнес модели са обвързани с нетния лихвен доход“, заяви по имейл за CNBC Линдзи Нейлър, партньор и ръководител на отдела за финансови услуги във Великобритания на Bain & Company.
Намаляването на референтните лихви може да бъде „тест за устойчивостта на бизнес моделите на финтех компаниите“, добавя Нейлър. „По-ниските лихви може да разкрият уязвимостта на някои финтех компании – но те могат също така да подчертаят адаптивността и издръжливостта на други с по-широки стратегии за печалба.“
Не е ясно колко значително въздействие ще окаже понижаването на лихвите върху сектора като цяло. През първото тримесечие на 2025 г. Robinhood отчете нетен лихвен доход в размер на 290 млн. долара, което е с 14% повече на годишна база.
Във Великобритания обаче резултатите на стартъпа за платежна инфраструктура ClearBank загатнаха за въздействието на по-ниските лихви. За миналата година ClearBank реализира загуба преди данъци в размер на 4,4 млн. паунда поради преминаването от модел на печалба, базиран на лихвите, към базиран на приходи от такси, както и поради разходи, свързани с разширяването на дейността му в Европейския съюз.
„Лихвеният доход винаги ще бъде важна част от нашите приходи, но стратегическият ни фокус е върху увеличаването на печалбата от такси“, заяви Марк Феърлес, главен изпълнителен директор на ClearBank, в интервю за CNBC миналия месец. „В планирането си залагаме намаляване на лихвите и затова очакваме те да се понижат.“
Диверсификация на приходите
Някои финтех компании предприемат стъпки, за да се опитат да диверсифицират източниците си на приходи и да намалят зависимостта на печалбата от приходите от такси и лихви по карти.
Revolut например предлага търговия с криптовалути и акции в допълнение към услугите си за разплащания и обмен на валута, а наскоро обяви намерения да добави мобилни планове към приложението си във Великобритания и Германия.
Според Нейлър „тези, които имат по-диверсифициран микс от потоци от приходи или силна монетизация на клиентската си база чрез нелихвени услуги“, са „по-добре позиционирани да издържат на промените в икономиката, включително в среда на по-ниски лихви“.
Нидерландската необанка Bunq, която е насочена предимно към „дигитални номади“, предпочитащи да не работят от едно място, не се притеснява от перспективата за понижаване на основните лихви. През 2024 г. Bunq отбеляза 65% скок на годишната печалба.
„Винаги сме имали здравословни, разнообразни приходи“, каза Али Никнам, главен изпълнителен директор на Bunq, пред CNBC миналия месец. Bunq печели пари от абонаменти, както и от такси и лихви на карти.
Той допълни, че нещата в континентална Европа са „по-различни от тези във Великобритания“ предвид факта, че в региона „дълго време имаше отрицателни лихвени проценти“ – така че на практика фирмата трябваше да плаща за депозити.
„Необанките с добре развити и диверсифицирани приходи са структурно по-добре позиционирани, за да се справят с прехода към среда с по-ниски лихвени проценти“, каза пред CNBC Барун Сингх, анализатор на финтех проучвания в британската инвестиционна банка Peel Hunt.
„Тези, които остават силно зависими от лихвите, получавани от депозити на клиенти – без достатъчна подкрепя от алтернативните потоци от приходи – ще се сблъскат с по-значимо пренастройване на очакванията за печалбата.“
Как се трансформира банковият сектор под натиска на дигитализацията и как бизнесът се адаптира към новите финансови изисквания – тези и още въпроси ще бъдат обсъдени по време на годишната банкова конференция Banking Today, организирана от Investor.bg на 13 май в София.