България отстъпи с четири места надолу в глобалната класация на стартъп екосистемите Startup Ecosystem Report 2025 на StartupBlink и се озовава на 41-во място, излизайки от световния топ 40. Миналата година страната ни беше на 37-о място, през 2023 г. – на 38-о, през 2022 г. – на 26-о, а през 2021 – на 35-о.
България отбелязва едно от малкото отстъпления (-0,8%) по отношение на растежа на стартъп екосистемата тази година сред водещите 45 държави.
Страната се понижава и с едно място в рамките на Европейския съюз до 19-а позиция и е седма в Източна Европа.
Графика: StartupBlink
България вече е представена само от два града – София и Варна, в световния топ 1000 на градовете в класацията.
Възходът на София е спрял тази година, като столицата губи 12 позиции и вече заема 129-о място в света. Все пак София запазва 9-ата си позиция сред градовете в Източна Европа.
Същевременно Варна се изкачва с 50 позиции до 569-о място в световен мащаб.
Пловдив изпада от световния топ 1000, регистрирайки отрицателен темп на растеж на стартъп екосистемата.
Според данните от доклада общото финансиране за стартъпи у нас през миналата година възлиза на 77,7 млн. долара.
В доклада се отбелязва още, че въпреки че България има сравнително малък пазар, тя предлага добри условия за стабилна стартъп екосистема: силна цифрова инфраструктура, разнообразни програми за подкрепа и топ технологични специалисти. Страната е развила здравословна среда за подкрепа на стартиращи компании с редица успешни акселератори и инкубатори. Един от основните крайъгълни камъни беше постигнат през 2022 г. с появата на Payhawk като първия еднорог в България - постижение, което помогна да се привлече вниманието на американски и европейските рискови фондове.
От StartupBlink изтъкват също редица други предимства на България, сред които ниските данъци, въвеждането на стартъп визи, наличието на подкрепа в лицето на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП), Фондът на фондовете, Българската предприемаческа асоциация (BESCO), частни играчи като Vitosha Venture Capital и Endeavor Bulgaria и други.
Въпреки окуражаващото развитие стартъп екосистемата в България е изправена пред продължаващи структурни предизвикателства, пише в доклада. Много талантливи IT специалисти предпочитат стабилна и високоплатена работа в чуждестранни компании, което прави предприемачеството по-рядко срещан избор.
Глобалният индекс на стартъп екосистемите на StartupBlink се актуализира ежегодно от 2017 г. насам и към момента обхваща стартъп екосистемите на 1473 града в 118 държави. Индексът е изграден на базата на множество данни, обработени от алгоритъм, който взема предвид няколко десетки набора от параметри в три подкатегории: количество (измерва нивото на активност на екосистемата), качество (оценка на въздействието и успеха на дейността в екосистемата) и бизнес среда (оценява доколко благоприятни са общите условия за растеж на стартиращите предприятия).
Непосредствено след България е Украйна, която се изкачва с четири позиции до 42-рото място, отбелязвайки четвърта поредна година на възстановяване.
На първо място в индекса са САЩ, следвани от Великобритания и Израел. Топ 10 се допълва от Сингапур, Канада, Швеция, Германия, Франция, Швейцария и Нидерландия.
В класацията по градове начело са два американски града - Сан Франциско и Ню Йорк, а на трето място е Лондон. Челните десет места се допълват от Лос Анджелис, Пекин, Бостън, Шанхай, Париж, Тел Авив и Бангалор.
Темпът на растеж на глобалната екосистема през 2025 г. е малко под 21%, разкрива още докладът. Азиатско-Тихоокеанският регион е начело с ръст от 27,4%, следван от Европа с 26,2% и Близкия изток и Африка с 24,9%. В Северна Америка се отчита най-бавният регионален растеж от 15,7%.
Тенденции в топ 20 държави през последните 5 години. Графика: StartupBlink